Meral Akşener kimdir?-Siyasete atılması nasıl olmuştur?

Fenerbahçe Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Türkiye’nin futbol çınarı şimdi de yükseköğretim veriyor

İyi Parti’yi aslında kim kurdu?-Kimlerin sözcülüğünü yapıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ne zaman kuruldu?-Eskişehir’in yüksek eğitim yuvası

Pardus’un kurucusu kim?-Türkiye’nin yerli işletim sistemi

Türkiye’nin ilk yerli ve milli işletim sistemi olma unvanına sahip olan Pardus; bugün yaklaşık 15 yaşında olan, Türkiye’deki kullanıcıların %100 güvenli ve yerli bir tabanda bilgisayar kullanmalarına olanak sağlayan bir girişimdir.

Herkes büyük ihtimalle “Eee madem yerli bir yazılım, peki o zaman pardus ismi nereden geliyor? Ne alaka Türkiye ile Pardus?” diye sorabilir. Hemen meraklı okuyucularımızın sorularını cevaplayalım: Pardus ismi; sadece Anadolu’da yaşayan, yani topraklarımıza ve kültürümüze has olan Anadolu Parsı’nın bilimsel sınıflandırmadaki ismi olan Panthera pardus tullana dan gelmektedir. İşte yazılımın yerliliğini bilimsel ve orijinal bir şekilde yansıtmak isteyen kurucuların aklına böyle bir şey gelmiş ve Anadolu Parsı’nın ismini Pardus işletim sistemi olarak koymuşlar.

Pardus’un sahibi kim?

Pardus; Linux tabanlı, Linux dağıtımı olan bir işletim sistemidir. Windows’tan bağımsız olarak çalışır. Linux tabanlı olmasının başlıca sebeplerinden biri de açık kaynaklı özgür yazılıma dayanıyor olmasıdır.

Bu bağlamda, hem açık kaynak kodlu hem de bir bilimsel araştırma geliştirme babında olması sebebiyle Pardus’un çok ortaklı, katkılı bir girişim olduğu söylenebilir.

Fakat tabii ki de kuruluşunda ve piyasaya sürülmesinde emeği geçen bazı ilkler, bazı unutulmazlar olmuştur.

Pardus’u kim kurdu?

Onu da şöyle izah edecek olursak Pardus; 2003 yılında TÜBİTAK tarafından kurulmuştur. 2003 yılında kurulsa da hemen piyasaya sürülememiştir. 2003 yılında planlanmasına başlanan Pardus; 2005 yılında görücüyle buluşacak duruma gelmiştir ve 2006’ya girmeden, 25 Aralık 2005 tarihinde ilk sürümü piyasaya sunulmuştur.

Ara ara pek çok güncellemesi ve çalışması yapılan Pardus; son güncellemesini 25 Nisan 2015 tarihinde almıştır ve o zamandan beri “kurumsal 5” versiyonuyla hizmetlerine devam etmektedir.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

cihat fenerci 17 Mayıs 2018

pardus u kullandik. linux un ikonlari degistirilmis hali diyebiliriz kısaca.