Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Düzce Üniversitesi’ni kim kurdu?-Marmara Bölgesi’nin yeni eğitim yuvalarından

Özsüt’ü Kim Kurdu?

1938 yılında Sefer Usta’nın İzmir halkına sunduğu yoğurt ve kaymakları ile Özsüt Muhallebicisini kurdu.  1980 yılında Sefer Usta’nın oğlu olan İbrahim Urlulu yönetimi ele alarak bugün bildiğimiz Özsüt haline getirdi.

Kuruluşundan 53 yıl sonra ilk şubesini İzmir Alsancak’da açan Özsüt, 2002 yılında şube sayısını 50’ye çıkarttı.
Geleneksel tatlı üretimi yapan Özsüt’ün bu eşsiz tatları Osmanlı Sarayından gelmekte. Sarayın mutfağında çalışanlardan birinin Sefer usta’nın amcasının yanında çalışmaya başlamasıyla Sefer usta bu tarifleri işin gerçek ustasından öğrenme fırsatı bulmuştur. Ayrıca özsüt en hızlı büyümesini 2000 ila 2001 yılları arasında gerçekleştirdiğini kaydetmektedir. Zira bu dönemde Türkiye’nin en kallavi caddelerinin kiraları, hava paraları bir anda yerlebir olmuştu. Bundan istifade İbrahim Urlulu 16 olan şube sayısını bir anda 40’a yükseltmeyi başarmıştı. Ayrıca Amerika’da işletme yükseklisansı yapmış bulunan İbrahim Urlulu esnaf babasından kalan bu dükkanı, markayı franchising’in özel bir biçimini kullanarak’dan yaymayı başarmıştır(adam sonuçta esnaf babasının aksine okumuş, tahsillenmiş bir işletme dehası).

2014 yılının Mayıs ayında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde ilk şubesini açan Özsüt, 16m²’lik dükkandan Kıbrıs Lefkoşa, Azerbaycan ve Türkiye’deki 45 şehirde bulunan 187 bayisi ile tatlı severlerin favorisi olan Özsüt’ün bugün 10 bin m²’lik fabrika alanı ve bin 500 m²’lik soğuk hava deposu vardır.

Kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı gibi klasik Osmanlı tatlılarıyla tanılan Özsüt zaman içerisinde Fransa’nın modern pastacılık anlayışını kabullenerek ‘cafe’ konseptine geçiş yapmıştır.
Ayrıca Fransa’dan özel olarak getirtilen danışman sayesinde pastalarını ‘spesiyal pasta grubu’ adı altında severlerinin beğenisine sunmuştur.

Bugün İbrahim Urlulu yılda 30-40 milyon dolar ciro elde eden özsüt’ün yanısıra devasa otel yatırımları ile de dikkat çekmektedir(tuzla’da, edirnede, urfada…).
cikolata-sektorune-giren-ozsut-suriye-ye-fabr-1833388_o

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

KUTAY KIZILOLUK 9 Ağustos 2017

İbrahim Bey ve Özsüt Ailesi’ ne teşekkürlerimi sunarım. Süpersiniz…