Bitlis Eren Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Bilimin Parlayan Güneşi

Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

Opet’i Kimler Kurdu?

Arabalarımızın benzinlerini doldurmak için seçtiğimiz petrol istasyonları arasında en ünlülerinden olan Opet’i kimler kurdu? Bu konuda bir fikriniz var mı bilinmez ancak Opet 1992 yılında kurulmuş endüstriyel ve ticari yakıtlar sunan, depolama ve uluslararası ticaret ile alanında tanınan bir petrol işletmesidir.

Opet’in bugün yönetim kurulu başkanı olan ve asıl kurucusu olan kişi Fikret Öztürk’tür. Fikret Öztürk öğretmen olmasına rağmen ticaret hayatına atılarak 1980 senesinde Öztürkler Petrol Limited Şirketi’ni kurmuştur. Öztürkler Petrol olarak tanınan ve Türkiye’nin çeşitli illerine bayilikler veren bu firma Türkiye’nin en çok satış yapan akaryakıt ve madeni yağ distribütörü seçildi.

Opet Güvenilir Mi?

Opet sunmuş olduğu hizmet garantisi ve müşterilerinin yoğun talepleri karşısında her geçen gün kendini geliştiren bir yapıya sahiptir. Her geçen gün sunmuş olduğu hizmet ayrıcalığı nedeniyle büyüyen Opet güvenilir bir adres olarak tercih edilmektedir. Türkiye’de öncü markalardan olması da güvenilir olduğunu göstermektedir.

opet (600 x 331)

Opet’in Sahipleri Kim?

1980 yılında kurulan Öztürkler Petrol’ün merkezinin İstanbul’a taşınması ile birlikte Opet adını alan bu işletme aslında Fikret Öztürk ve eşi Nurten Öztürk’tür. 3 çocukları ile birlikte aile şirketi kuran Öztürk’ler çalışkanlık ve dürüstlük felsefesi ile yollarına devam etmektedirler. Öğretmenlikten ticarete atılarak adından söz ettiren Fikret Öztürk ise bugün Türkiye’nin sayılı iş adamlarından biridir.

Opet Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Opet aslında merkezi Mersin’de olan Öztürkler Petrol Limited Şirketi idi. Daha sonra Fikret Öztürk büyümekte olan petrol bayilikleri için genel konumunda olan İstanbul’un merkez olmasına karar verdi. Gelişmesine devam eden Öztürkler Petrol’ün daha başarılı bir şekilde yayılması için alınan bu kararın ardından 1980 yılında kurulmuş olan Öztürkler Petrol, Opet olarak 1992 yılında İstanbul’da varlığını sürdürmeye başladı. Kuruluşu ile büyümesi arasında 10 yıl olan Opet bu süre zarfında 16 akaryakıt istasyonu ile hizmet vermiş bir marka haline gelmiştir.

opet 3 (600 x 360)

Opet’in Arkasındaki Sermayesi Yerli Mi Yabancı Mı?

1992 yılında kurulan Opet aradan geçen 10 yıllık sürenin sonunda %50 hisse satışını Koç Holding Enerji Grubu’na yapmıştır. Alt yapı yatırımlarına değer veren Opet, 2010 yılında en büyük depolama kapasitesine ulaşmıştır. 98 oktan kurşunsuz benzin ile Türkiye’nin tanışmasına vesile olan Opet, Euro Diesel’i de Avrupa’dan önce Türk insanına sunmuştur. Türkiye’nin en büyük akaryakıt firması olan Opet daha sonra Sunpet markasını da kendi bünyesine dâhil etmiştir. Halen 1200’ün üzerinde şubesi ile Türkiye üzerinde hizmetlerine devam etmektedir.

opet2 (600 x 400)

Yorumlar

Yazıya 10 yorum yapılmış.

Öznur zeray 30 Mart 2016

Gerçekten tebrik ediyorum Fikret beyi başarılı özellikle temiz tuvalet projesi çok başarılı

Leyla Buhara 11 Kasım 2016

Bu gün Hürriyet Gazetesini okurken Nurten Hanim ile ilgili yazı ilgimi çekti. Bu aileyi yürekten Kutlarım. Nurten Hanımla bizzat tanışmak isterim.Benimde babam Köy Enstitüsü mezunu ve bende Savaştepe Öğretmen Okulu mezunuyum. Kasım 21-28 tarihlerinde istanbuldayım. 05362618643

martin eden 11 Kasım 2016

Leyla Hanım;
Yorumunuzu yayınlıyoruz fakat Nurten Hanımla irtibat kurabilmek için doğrudan ilgili makamlarla irtibata geçerseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bir çekinceniz olmasın, yetkililer size yardımcı olacaktır. Burası Opet’ten ve Hürriyet’ten ayrı bir kuruluştur.

NACİ TAN 24 Kasım 2016

Fikret bey ve Nurten Hanımın 24 kasım öğretmenler gününü kutlarım.

Hacı Ali TÜRKMEN 15 Ocak 2017

Fikret bey ve Nurten hanımı başarıların dan dolayı canı gönülden kutluyorum.Gerçek bir öğretmen gerçek bir ticari zeka o gerçek bir Soyadları gibi TÜRK….

HASAN TUĞ 15 Ocak 2017

Bugün bir TV kanalında Nurten Öztürk Hanımla ilgili proğramı izledim.Bir öğretmen olarak,Nurten Hanım ve Fikret Bey’le gurur duydum…Memleketimizin böyle girişimci insanlara ihtiyacı var…Anadolu yollarında temiz tuvalet bulamıyorduk.(Daha çok Opet İstasyonu ve yeni projeler bekliyoruz.) Tebrik ediyor,başarılarının devamını diliyorum…

Ali Balamir 19 Ocak 2017

İlginç bir isim ve meslek benzerliği. Eşimin rahmetli babasının adı da Fikret Öztürk’tü ve uzun yıllar Erzurum Yavuz Selim Köy Enstitüsü, Kastamonu Göl Köy Enstitüsü ve Ankara’da Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde öğretmenlik ve müdürlük yapmıştı. Pek çok aydın öğrenci yetiştirdi. Kim bilir, belki Leyla hanımın babası da bu okullardan birinden mezundur. Kayın pederim Fikret Öztürk’ün eşinin adı da Ayten Öztürk’tü.

HAMDİ PAÇALA 19 Ocak 2017

ben de NTV de proğramı izledim hayran kaldım GAZİANTEP te görev yapıyorum öğretmeneninde söz ettiğimde köyünü dahi söyleyerek tanıdılar . Bizde öğretmeniz ben niye iş hayatına atılamadım diye hayıflandım

ayse kaya 19 Şubat 2017

Aileye hayran kalmamak mumkun degil.ne mutlu allah yardim etmis hedeflerine ulasmislar.ayni ufka sahibim ancak hedefime ulasamadim.bazan bosver gecti artik diyorum ama boyle yazilari okuyunca ruhumun ayni yerde oldugunu hissediyorum.ne yapmak lazim ,birseyler yapilabilir mi,icimdeki calisma sevkini bir gorseniz ne oturuyors un yuru diyesiniz gelir. İcimi anlatmami sagladiniz,projenizde olmayan bana bile faydaniz oldu.tarihe saygi,tarihi eser projesi ilgi alanim gel derseniz gelirim .emeginize saygilarimi kabul edin ozturk ailesi

Eyüp Gürdal 12 Mart 2017

Fiktet bey ve Nurten Hanimi kutlarim,yanliz su koc holdinge hisse vermeseydiniz daha iyi olacakdi