Asya Avar Devleti’nin kurucusu kim?-Orta Asya’dan Kore’ye kadar uzanan bir Türk gücü

Ak Hun Devleti’nin kurucusu kimdir?-Afganistan ve Hindistan’da Hun izleri…

Avrupa Hun Devleti’ni kim kurdu?-Hristiyanların merkezi İtalya’yı titreten Türkler!….

Windows’un kurucusu kim?-Dünyanın tartışmasız işletim sistemi imparatoru

Onitsuka Tiger’ın kurucusu kim?-Japonya’nın en eski ayakkabı markası

50 yıldan fazla bir süredir varlığını koruyan ve Japonya’nın tartışmasız en büyük olmakla beraber dünyanın sayılı ayakkabı markalarından biri olarak varlığını sürdüren Onitsuka Tiger; kurulduğu günden beri ürettiği birçok farklı modelle sevenlerinin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

İlk yıllarında sadece basketbol ayakkabısı üretmeyi tercih eden Onitsuka Tiger; uzunca bir süre bu alandaki uzmanlığını geliştirerek Japonya’nın parmakla gösterilen üreticilerinden biri haline gelmiştir. Bu istikrarlı çalışma, markayı günümüzdeki konumuna getiren en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Rakamlarla örnek verilirse 1949 yılında kurulan Onitsuga Tiger; 1955 yılında, yani sadece 6 yıl içerisinde Japonya’da 500 şubesi bulunan bir mağazalar zinciri haline gelmiştir.

kihachiro onitsuka

kihachiro onitsuka

Onitsuga Tiger’ı kim kurdu?

Japonya’nın bu sağlam markası da bizdeki soy isim geleneğinin aynısından nasibini almış; sahibi markaya isim verirken böyle bir yol benimsemiştir. Yani Onitsuka Tiger markasının kurucusu Kihachiro Onitsuka‘dır.

Basketbol ayakkabılarından sonra sporun bir diğer branşı olarak koşucu ve maratoncular için ayakkabılar geliştirmeye başlayan Onitsuka; dönemin birçok önemli sporcusunun da sponsorluğunu alarak adından daha da söz ettirmeye başlamıştır.

Onitsuka Tiger’ın sahibi kim?

Günümüzde futbol, koşu, savaş sanatları, basketbol, voleybol gibi epey çeşitli branşa yönelik ürünleri bulunan Onitsuka Tiger; Japon kökenli uluslararası bir spor malzeme üreticisi olan ASICS’e aittir. ASICS’in başında ise Kiyomi Wada ve Moto, Oyama bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.