Bitlis Eren Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Bilimin Parlayan Güneşi

Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

ONEDİO’YU KİM KURDU-ARKASINDA KİM VAR?

Bu yazımızda sizlere türk internet sektöründe devrim yaratmış bir dostumuzdan bahsedeceğiz. Kağan KAYABALI isimli bu kardeşimiz facebook’un yavrusu niteliği taşıyan onedio(.)com sitesini kurduğunda yıl 2012’idi. Hatta öyle ki onedio formatına çok benzeyen “buzfeed, boredpanpa gibi sitelere çok benzeyen yapısı nedeniyle en başta kopyacılıkla gösterilen Kaan Bey, sitesinde yarattığı özgün ve yenilikçi hava ile türk insanının viral paylaşım mantığına uygun bir wesite kurmuştur.

17 Ekim 1983’de Ankara’lı bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen Kaan Kayabalı gençliğinde sayısal derslerde(matematik ve geometri gibi) sıkı başarılar göstermiş ve ortaokulu dereceyle bitirmiştir. Ardından ÖSS’de Türkiye 250.’si olan Kaan Kayabalı ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliğini kazandı. Buradan 2005’de mezun olan Kaan boş durmadı ve Odtü teknokent’de düzenlenen “Yeni Fikirler, yeni işler”(YFİ) yarışmasında birinci gelmiştir(2005). Ardından 2007’deki “bizim mucitler” yarışmasında birinci gelmiştir. ODTÜ senatosu bu dostumuzu gözüne kestirir ve 2008’de “yüksek onur sertifikası” verir. Tüm bu başarılara doyamayan Kaan dostumuz, ülkesinde yepyeni ve parlak bir proje yapmak üzere 2011’de hazırlıklara başlamıştır.

Bu hazırlıklar sırasında gerek netteki sözlükler, gerekse yerli yabancı sosyal medya siteleri didik didik incelenmiş ve insanların en kolay üye olabileceği renkli bir sosyal paylaşım platformunu icat etmek üzere 2012’de ondio’yu kurmuştur.

Kurulduğu günden 2014 yılına kadar ülkede daha evvelden eşi benzeri görülmemiş şekilde yükselmiş ve aylık bazda 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır. Hatta öyle ki 2 milyonu aşkın Google indexine sahip olmuştur. Bunun dışında Kaan Kayabalı Onedio’ya Revo Capital adlı şirketten 1.2 milyon dolar yatırım desteği bulmuştur.

Halen büyümekte olan Onedio’ya üye olmak serbesttir ancak anasayfasında yayınlanacak bir paylaşım yapabilmeniz için ya editör onaylarından geçmeniz gerekmekte ya da en çok okunan, paylaşılan olmanız gerekmektedir.

Onedio’yu kuran adam Kaan Kayabalı

ONEDİO’YU KİM KURDU?

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olan ve de Bilkent İşletme MBA yapan Kaan Kayabalı 2012’de kurmuştur.

ONEDİO’nun sahibi kim?

Onedio’nun sahibi tahmin ettiğiniz üzere şu anlık Kaan Kayabalı ve yaptığı yatırımlardan dolayı Revo Capital’dir. Şirket 100’den fazla çalışanıyla Ankara ve İstanbul’daki ofislerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Artık “onedio kimindir” diye sorarsanız size vereceğimiz cevap budur.

Etiketler:
Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

ali nalbant 7 Haziran 2015

benimde cok yakından takip ettigim bir site olan onedio sitesinde benimde üyelik var ve bende hergun paylasım yapıyorum gercekten kaan kardesimizi bu projesinden dolayı tebrik ederim

feza 22 Eylül 2015

onedio’yu beğenmedim.
Amerika ve Avrupa’daki sitelerin taklidi. Yeni bir fikir yok. Onedio yeni şeyler icat edemiyor gibi geldi bana.

ceren burcu canbek 22 Temmuz 2016

benzer tarzda fakat içeriklerin biraz daha kısıtlı ve odaklı olduğu ilgilikonular.com var. ben burada editörlük yapıyorum. bir ara kapatılmıştı sonra tekrar açıldı. en azından üni 1. sınıftan beri çalışmayı öğretti ve para kazanmayı

ayçe nil 7 Ekim 2016

Evet,güzel bir site ama bazen zıvanadan çıkabiliyor.

iddaa mobi 27 Mart 2017

Ben cok basarili buluyorum. En azindan genc girisimciler bir seyler yapmaya calisiyorlar. Bu isler para geldikce ve deneyim kazandikca ilerliyor.