Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

ONEDİO’YU KİM KURDU-ARKASINDA KİM VAR?

Bu yazımızda sizlere türk internet sektöründe devrim yaratmış bir dostumuzdan bahsedeceğiz. Kağan KAYABALI isimli bu kardeşimiz facebook’un yavrusu niteliği taşıyan onedio(.)com sitesini kurduğunda yıl 2012’idi. Hatta öyle ki onedio formatına çok benzeyen “buzfeed, boredpanpa gibi sitelere çok benzeyen yapısı nedeniyle en başta kopyacılıkla gösterilen Kaan Bey, sitesinde yarattığı özgün ve yenilikçi hava ile türk insanının viral paylaşım mantığına uygun bir wesite kurmuştur.

17 Ekim 1983’de Ankara’lı bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen Kaan Kayabalı gençliğinde sayısal derslerde(matematik ve geometri gibi) sıkı başarılar göstermiş ve ortaokulu dereceyle bitirmiştir. Ardından ÖSS’de Türkiye 250.’si olan Kaan Kayabalı ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliğini kazandı. Buradan 2005’de mezun olan Kaan boş durmadı ve Odtü teknokent’de düzenlenen “Yeni Fikirler, yeni işler”(YFİ) yarışmasında birinci gelmiştir(2005). Ardından 2007’deki “bizim mucitler” yarışmasında birinci gelmiştir. ODTÜ senatosu bu dostumuzu gözüne kestirir ve 2008’de “yüksek onur sertifikası” verir. Tüm bu başarılara doyamayan Kaan dostumuz, ülkesinde yepyeni ve parlak bir proje yapmak üzere 2011’de hazırlıklara başlamıştır.

Bu hazırlıklar sırasında gerek netteki sözlükler, gerekse yerli yabancı sosyal medya siteleri didik didik incelenmiş ve insanların en kolay üye olabileceği renkli bir sosyal paylaşım platformunu icat etmek üzere 2012’de ondio’yu kurmuştur.

Kurulduğu günden 2014 yılına kadar ülkede daha evvelden eşi benzeri görülmemiş şekilde yükselmiş ve aylık bazda 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır. Hatta öyle ki 2 milyonu aşkın Google indexine sahip olmuştur. Bunun dışında Kaan Kayabalı Onedio’ya Revo Capital adlı şirketten 1.2 milyon dolar yatırım desteği bulmuştur.

Halen büyümekte olan Onedio’ya üye olmak serbesttir ancak anasayfasında yayınlanacak bir paylaşım yapabilmeniz için ya editör onaylarından geçmeniz gerekmekte ya da en çok okunan, paylaşılan olmanız gerekmektedir.

Onedio’yu kuran adam Kaan Kayabalı

ONEDİO’YU KİM KURDU?

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olan ve de Bilkent İşletme MBA yapan Kaan Kayabalı 2012’de kurmuştur.

ONEDİO’nun sahibi kim?

Onedio’nun sahibi tahmin ettiğiniz üzere şu anlık Kaan Kayabalı ve yaptığı yatırımlardan dolayı Revo Capital’dir. Şirket 100’den fazla çalışanıyla Ankara ve İstanbul’daki ofislerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Artık “onedio kimindir” diye sorarsanız size vereceğimiz cevap budur.

Etiketler:
Yorumlar

Yazıya 8 yorum yapılmış.

ali nalbant 7 Haziran 2015

benimde cok yakından takip ettigim bir site olan onedio sitesinde benimde üyelik var ve bende hergun paylasım yapıyorum gercekten kaan kardesimizi bu projesinden dolayı tebrik ederim

feza 22 Eylül 2015

onedio’yu beğenmedim.
Amerika ve Avrupa’daki sitelerin taklidi. Yeni bir fikir yok. Onedio yeni şeyler icat edemiyor gibi geldi bana.

ceren burcu canbek 22 Temmuz 2016

benzer tarzda fakat içeriklerin biraz daha kısıtlı ve odaklı olduğu ilgilikonular.com var. ben burada editörlük yapıyorum. bir ara kapatılmıştı sonra tekrar açıldı. en azından üni 1. sınıftan beri çalışmayı öğretti ve para kazanmayı

ayçe nil 7 Ekim 2016

Evet,güzel bir site ama bazen zıvanadan çıkabiliyor.

iddaa mobi 27 Mart 2017

Ben cok basarili buluyorum. En azindan genc girisimciler bir seyler yapmaya calisiyorlar. Bu isler para geldikce ve deneyim kazandikca ilerliyor.

Funda Taş 11 Temmuz 2017

Kaan Bey’i başarısından dolayı tebrik ediyorum Umarım bu platform daha da gelişir.?

Alper 27 Eylül 2017

Onedio gayet başarılı bir site ve harika editörlere sahip paylalımlarını takip ediyorum

Ozkan Paksoy 26 Ekim 2017

Şimdi biz onedioda üretilen içerikleri alıp fotograf video veya haber gibi Instagram sayfamızda Facebook sayfamızda vs websitemizde paylassak herhangi bir sorun teşkil eder mi özellikle haber ve fotoğraf