Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Nike’I Kim Kurdu ?

1972 yılında ABD’li William J. ‘’Bill’’ Bowerman ve Philip H. Knight tarafından kurulan Nike, adını Yunan mitolojisinde zaferi temsil eden Nike tanrıçasından almaktadır.

Spor giyim, spor ayakkabı ve spor aksesuarları üzerine faaliyet gösteren markanın üretiminin büyük bir kısmı Uzak Doğu Asya’da yapılmaktadır.

10,9 milyar net cirosu bulunan şirketin bir çok futbol takımına da sponsor olduğu bilinmektedir. Özellikle Barcelona, Manchester United ve Arsenal bu takımlardan bazılarıdır. Marka, doğaya zarar verme ve çocuk işçi çalıştırma gibi problemler yüzünden pek çok kez mahkemelik olmuştur.

Converse, Air Jordan ve Nike Golf gibi bağımsız markaların sahibi olan markanın Türkiye’de sayısız şubesi bulunmaktadır.

Kim Kurdu : J. ‘’Bill’’ Bowerman, Philip H. Knight8353_109062343985

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Yusuf buyukpinar 22 Ağustos 2017

Nıkeden ayakkabı aldım sorunlu çıktı ve değişim yapmıyorlar önemli olan bir ürünü satmak değil sattıktan sonra arkasında durabilmek arkasında duramıyorsa bana göre marka felam degil üretim hatası 3 ayda ayak kabı renk degistirdi ve açılmalar yaptı önlerinde burdan tavsiyem nıke alıp kazıklanmayın benim gibi 500 tl aldım komedi resmen degistirmediler kesinlikle almiycam birdaha