ePTTAVM’nin kurucusu kim?-150 yaşındaki PTT’nin geleceğe uzanan kapısı

Pardus’un kurucusu kim?-Türkiye’nin yerli işletim sistemi

PTT Messenger’ı kim kurdu?-Yerli Watsapp, yerli haberleşme.:)

Selahattin Demirtaş kimdir? – Selahattin Demirtaş’ın biyografisi

MNG Havayolları kimin?-Uçaklarla kargoculuk

Özel Şirketler, Ulaşım 27 Haziran 2016

Havayolu kargoculuğunda Türkiye’nin en önemli güçlerinden olan MNG Havayolları; karayolu kargoculuğuyla daha iyi bilinen MNG Kargo’nun bir uzantısı konumundadır. Yani bir havayolu şirketi olarak geçmesine rağmen şirketin yolcu taşımacılığına yönelik herhangi bir faaliyeti yoktur.

Peki karadan-havadan ülkenin dört bir yanını saran bu lojistik ağını kim kurdu? Hangi aşamalardan geçti ve temelleri kimler tarafından atıldı? İşte MNG havayollarının kuruluş hikayesi:

MNG havayollarını kim kurdu?

Adından ve daha önce yazdığımız MNG Kargo yazısından da hatırlayacağınız üzere MNG havayolları; MNG Holding’in bir alt şirketi olarak kurulmuştur. Dolayısıyla şirketin kurucusu da Mehmet Nazif Günal olmaktadır.

Günümüzde 10 adet kargo uçağıyla taşımacılık yapan MNG; 1996 yılında resmen kurulmuş, ilk uçuşlarını ise 1997’de yapmıştır. İlk uçağı Airbus A300 modeli olan şirketin ilk rotaları ise Almanya’nın Hahn şehri ve İngiltere’nin Stansted şehri olmuştur.

MNG Havayolları’nın sahibi kim?

2016 yılındaki duruma göre şirketin ortaklık yapısında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Yani MNG Havayolları’nın sahibi hala MNG Holing’tir.

Mehmet Nazif Günal

Mehmet Nazif Günal

Filosunda 1 adet Airbus A330-200F, 1 adet Airbus A300-200F, 6 adet Airbus A300-600RF ve 2 adet Boeing 737-400F olan şirket; 400 ton cıvarı taşıma kapasitesi ile hizmetlerine devam etmektedir.

MNG Havayolları’nın Hub’ı Atatürk Havalimanı’ndadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.