Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Michael Faraday kimdir?

Video Galeri 13 Temmuz 2017

Video galerimizin bu bölümünün konusu olan İngiliz fizik ve kimya bilgini olan Michael Faraday; bilim tarihine adını altın harflerle kazımış güzel insanlardan biridir.

Faraday’ı diğer pek çok bilim insanından ayıran yönü; yaptığı devrim niteliğindeki buluşları herhangi bir akademik eğitim almadan yapmış olmasıdır. Yani akademik terbiye almış bilim insanlarından çok bir mucittir.

22 Eylül 1791 tarihinde İngiltere’nin Surrey şehrinde dünyaya gelen Faraday; elektromanyetik indüklemeyi icat etmiş, manyetik alan üzerine çalışmalar yapmış, elektrolizin temel ilkelerini ortaya çıkarmıştır. Elektrik motorunu da bilim dünyasına kazandıran Faraday, aynı zamanda Klor gazını sıvılaştırarak bugünkü temizlik çalışmalarının temelini atmıştır.

Michael Faraday hayata zor şartlarda başlamıştır. Newington Köyünde demirci bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Dört kardeş arasında bilime olan merakıyla ön plana çıkmış, aldığı geleneksel eğitimler dışında kendi kendini yetiştirmiştir.

18. yüzyılın en büyük bilim insanlarından biri olarak tarihe geçmesini sağlayan çalışmalarından sonra 25 Ağustos 1867 tarihinde Londra’da hayata gözlerini yummuştur.

Aşağıda Faraday’ın efsanevi hayatını özetleyen bir video mevcut. İyi seyirler dileriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.