TEİAŞ’ı kimler kurdu?-Türkiye Elektrik İletim Üretim AŞ

Microsoft Studios’u kim kurdu?-Dünyanın yazılım devinden bir de oyun devi…

Japan Post Holdings’i kim kurdu?-Japon devletinin posta ve lojistik servisi..

Bayburt Üniversitesi kaç yılında kuruldu?-Doğu Karadeniz’in genç üniversitesi

Memorial Hastanesi kimin?-Dünya standartlarında bir Türk hastanesi

Özel Şirketler, Sağlık 28 Ocak 2016

Bu yazımızda kuruluşunu, büyümesini ve dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarıyla iş yapabilecek konuma gelmesini ana hatlarıyla inceleyeceğimiz Memorial Hastanesi’nin hikayesi; bundan çok çok öncesinde tornacılıktan tekstile kadar verilen yoğun emeklerin, aynı zamanda verilen bu emeğe rağmen karşılaşılan adaletsizliklerin bir ürünüdür.

Evet; özellikle 2000’li yıllara yaklaşırken sağlık sektörünün özel teşebbüse kaymasına paralel olarak devlet hastanelerine rakip olacak birçok kuruluş ortaya çıkmış; dünyada var olan bu gelişimi peşi sıra Türkiye de izlemiştir. Öncelikle şunu belirtelim; sağlık gibi belki de olabilecek en hassas ve en hataya tahammülsüz bir alanın özel sektöre teslim edilmesi birçok tartışmaya ve tepkiye sebep olsa da ortada var olan bir gerçek vardır. Devletin hantallığından dolayı mahrum kaldığınız birçok hizmeti gördüğünüz yerler de özel hastanelerdir. Tedavisi güç olan birçok hastalığın kolayca engellenebildiği ama malesef bunun yeterince parası olanlara uygulanabildiği yerler de özel hastanelerdir. Bizim görevimiz de olabildiğince objektif davranarak sizlere elle tutulur verileri sunmaktır. Yorumlamak size kalmış..

Memorial’ın kurucusu kimdir?

Yukarıdaki konuya değinmemin sebebi de Memorial’ın kuruluşunun ilham kaynağının tam olarak merkez noktası olması. Evet; Memorial Hastanesi’nin kurucusu ve sahibi olan Turgut Aydın, öncesinde sağlık sektörüyle çok çok alakasız işlerle meşgul olmasına rağmen gelininin yaşadığı bir hastalık sonrasında kaldığı özel hastanenin faturayı şişirerek olması gerekenden çok çok fazla ücret talep etmesi üzerine çok üzülmüş; gelecekte yapması olası yatırımlar arasına sağlık sektörünü de ekleyerek bu başıboşluğun ve haksızlığın önüne geçmeyi amaçlamıştır.

Yaşadığı tecrübe sonrasında sağlık sektöründe gerçek anlamda hizmet verecek bir kuruluş yaratmayı kafasına koyan ve verdiği demeçlerde bugün bile hak geçmemesi için birçok faturayı bizzat kendisinin kontrol ettiğini ifade eden Turgut Aydın; 1943 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Geçim sorunlarından dolayı okuluna devam edemeyen ve henüz 15 yaşındayken İstanbul’a göç eden Aydın; iş bulduğu bir tornacıda çalışmaya başlayarak iş hayatına atılmıştır. Meslek hayatını ve çalışma kurallarını çok erken yaşta öğrenen Turgut Aydın; bir yandan da işlerini büyütebilmesi ve daha çok kazanç sağlayabilmesi için seçenek arayışlarına girmiş, ticari hayatında dönüm noktası olan tekstil sektörüyle de o zamanlarda tanışmıştır. Geçimini sağladığı tornacı atölyesinde yeterince zaman geçirdikten sonra kendi işini kurarak Aydın Örme adlı bir tekstil şirketini yaratmış; ilerleyen zamanda onu büyük bir holding sahibi yapacak hikayenin başlangıç noktasını oluşturmuştur. 1991 yılında kurulan Aydın Örme; 2000’li yıllara kadar çalışma azmi ve taşıdığı vizyon sayesinde Turgut Aydın’a ilerleyen zamanda yatırımlarını, hizmetlerini arttırabilmesi için ihtiyacı olan fırsatı vermiştir. Zaten yukarıda bahsettiğimiz özel hastanenin yüksek fatura çıkarması olayı da bu yıllarda yaşanmış ve Memorial’ın kuruluşuna zemin hazırlamıştır.

Turgut Aydın

Turgut Aydın

Sonunda 2000 yılında Memorial Hastanesi ilk şubesi olan Şişli’de faaliyetlerine başlamış ve Turgut Aydın’ın hayallerindeki gibi “özel sektörün kalitesinde ama haksızlığa geçit vermeyecek” şekilde elindeki tüm imkanlarla insanları tedavi etmeye başlamıştır. Günümüzde ise Memorial Hastanesi Türkiye’nin en büyük özel sağlık kuruluşlarından biridir. Günümüzde tüm Türkiye’de 10 şube ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermekte olan Memorial; dünyanın 92 farklı ülkesinden hasta kabul eden, kendini uluslararası arenada ıspatlamış bir kurumdur.

Memorial’ın sahibi kim?

Kurum ve kuruluşlar bazında bakacak olursak Memorial Hastanesi’nin sahibi Turgut Aydın Holding’tir. Holdingin sahibi ve yönetim kurulu başkanı ise Turgut Aydın’dır. Turgut Aydın Holding sağlık hizmetlerinin yanı sıra gemicilik ve deniz taşımacılığı, inşaat ve gayrimenkul gibi sektörlere de yatırım yapmıştır. Bunlara ek olarak hepimizin bildiği A-101 marketler zinciri ile English Home’un da sahibidir.

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

Ali atılgan 26 Ağustos 2016

Sayın TURGUT AYDIN beyfendi öncelikle gösterdiniz üstü başarı ve hizmetlerinizden dolayı şahsım adına teşekkür ederim.iş hayatınız geldiniz konum noktası gerçekten gurur vericiayrıca özellikle sağlıkta ki başarınız süper hayat hikayenizde gelininizin bir özel hastanede gördüğü tedavi sonrası size çıkarılan yüksek fatura olayı inanın üzücü bir oldu ama malesef hayat bu vede devletin suçuda çok burda yeterince denetim yok .vatandaş parayı kolay kazamıyo gücü olan özele olmayan devlet hastanesine gidiyo özelde 1 saatte aldınız tahlil sonucunu devlet hastanelerinde 1 veya 2 günde alıyor bazı film ultrason vs gibi tahlillerde günler haftalar hatta aylarca sıra bekliyorsunuz uzun lafın kısası inşallah siz hep böyle dürüst çalışmaya devam edersiniz başarılarınızın devamını diliyorum.

Samet Kıray 15 Ekim 2016

Merhaba.Hastanede çok kıymetli hocalar var.Fakat bu değerli insanların bir çoğu boş oturuyor ve bundan da şikayetçiler.Özel bir hastanede bize verilen fiyatın 3 katı fiyat verildi.Sadece zenginler için kurulmuş bir yer.Son teknolojiyi kullanmalarına karşın bu kadar değerli bilim insanlarından memleketimiz fiyatlar yüzünden yararlanamıyor.

Filiz kilic 6 Aralık 2016

Sayin turgut bey kizim sizin hastanede calisabilirmi Radyoterapi mezunu ben bir anne olarak rica ediyorum

martin eden 7 Aralık 2016

Filiz Hanım; yorumunuzu yayınlıyoruz fakat iş başvurunuzu doğrudan Memorial Hastanesi İnsan Kaynaklarına iletirseniz size daha iyi yardımcı olacaklardır. Burası farklı bir kuruluştur.

Ersin adalı 30 Aralık 2016

Aydın bey e başarılarının devamını dilerim şişli hastanenizde bir operasyon geçirdim 2gün misafiriniz olarak yattım heş şeyimi mükemmel olur arkadaş yattıgım yatak olmasa zaten hastane degil otel derim herşeyden önce doktom nurten küçük hanıma hemşireler duygu ve diyer arkadaşlar hepsi mi mükemmel olur evet hepsi hademeler kat görevlileri yemek getiren arkadaşlar aydın bey saglıklı bir yaşam sizin ve tüm çalışma arkadaşlarınıza dilerim