Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Dacon’ı kimler kurdu?-Distribütörlükten kendi otomobilini üretmeye giden bir hikaye

Chamonix NG kimin?-Bu spor araba üreticisinin sahibi kim?

Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

Medipol Başakşehir’i kim kurdu?-Süper Lig’in yükselen takımı

Futbol, Takımlar 29 Aralık 2016

Süper Lig’te 13 haftayı geride bırakmamıza rağmen liderliğini koruyan; önümüzdeki haftalarda bu konumunu kaybetse de son birkaç sezondur yaptıkları sayesinde adından hayli söz ettirecek gibi gözüken Medipol Başakşehir; Süper Lig’in parlayan yeni yıldızlarından biridir. Bundan önceki sezonlarda da Sivasspor‘un zirveyi zorlaması, Bursaspor‘un şampiyonluk elde etmesi gibi sonuçları görmüştük ve futbolda çeşitliliği, renkliliği isteyen biz futbolseverleri epey mutlu etmişti. Bu sezon ise bu rolü Medipol Başakşehir üstlenmiş gibi gözüküyor.

Peki kulübün tarihçesine hiç göz attık mı? Medipol Başakşehir’i kimler ne zaman kurmuş? Kurucusu kimmiş ve Süper Lig liderliğine kadar uzanan mücadelesine nasıl başlamış? İşte hem kulübün genç olmasına hem de bizim özetleyecek olmamıza bağlı olarak kısa bir kuruluş öyküsü:

Medipol Başakşehir’in kurucusu kimdir?

Yeniden yapılanma geçiren kuruluşlarından hepsinde olduğu gibi bu Başakşehir ekibinde de kuruluş tarihini iki ayrı format olarak ele almak gereklidir. Ama doğrudan “Medipol Başakşehir” ismini merak edenler için hemen söyleyelim: Medipol Başakşehir Futbol Kulübü; 2014 yılında kurulmuş olarak kabul edilmektedir.

Bundan öncesi ise Başakşehir’in İBB’nin bir takımı olduğu zamanlara dayanmaktadır. Şöyle ki; Başakşehir’in bugünkü ismi almadan önceki adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Futbol Kulübü’dür ve bir büyükşehir belediye kulübü olarak mücadele etmeye başlamıştır. İstanbul BB Futbol Kulübü ise 1990 yılında dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kurulmuştur.

 

Nurettin Sözen (sağda)

Amatör ligde başladığı mücadelede kendini sürekli geliştiren ve yavaş yavaş üst liglere çıkmayı başaran kulüp; 2006-2007 sezonunda Süper Lig’e kadar çıkmayı başarmış ve ilk sezonunu 12. sırada bitirerek olağanüstü bir başarı elde etmiştir. 2012-2013 sezonunda tekrar düşünceye kadar kadrosunu sürekli güçlendiren İstanbul BB; 6 yıllık zaman diliminde lig sıralamasında 8. sıraya kadar yükselmiş, Türkiye Kupası’nda final oynamış ve gücünü, prestijini sürekli arttırmıştır. Küme düştüğü 1. lig ise bu haliyle kulübe fazlasıyla kolay gelmiş, rahat bir şekilde şampiyonluk elde ederek Süper Lig’e geri yükselmiş.

Sponsorluk anlaşmaları ve isim değişikliği

Tam kulübün Süper Lig’e yükseldiği sene belediye nezdinde bazı kararlar alınmıştır. Buna göre; futbol kulübü şubesi belediyenin ana yapısından ayrılmış ve İstanbul BB olarak faaliyet gösteren kulüp artık “İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü” adıyla liglerde yer almaya başlamıştır. Sponsorluk anlaşması gereği adı Medipol Başakşehir olarak geçse de kulübün orijinal ismi budur.

Turuncu-Lacivert formalarla mücadele veren kulüp; iç saha maçlarını 17.300 kişilik Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynamaktadır. 2014-2015 sezonunda ligi 4. bitirmeyi başaran ve tarihinde ilk kez Avrupa Ligi’ne giden kulüp; bu sezon da iddiasını gayet korumaktadır.

Günümüzde Medipol Başakşehir’in teknik direktörlüğünü Abdullah Avcı yaparken, başkanlık görevini ise Göksel Gümüşdağ yürütmektedir.

Göksel Gümüşdağ, günümüzdeki başkan

Göksel Gümüşdağ, günümüzdeki başkan

Kimkurdu ekibi olarak futbolda renkliliğin, çeşitliliğin ve olabildiğince güç eşitliğinin yanında olmakla beraber; uluslararası arenada ezilmeyip bizi en iyi temsil edecek kulüplerin başarılı olması da temennimizdir.

Kulübün resmi sitesine de şuradan ulaşabilirsiniz: www.ibfk.com.tr

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

cengiz anitaş 16 Mart 2018

vatandaşın vergileriyle kurulmuş bir takımı vatandaşa sormadan satıyorlar. proje takımı oluşuyor ve yine çinlilere yüzde 51’i satılıyor. zaten devlet destekli olmasından dolayı tff tarafından kollandığını da sürekli görmekteyiz. bir de bu paralar kimin cebine iniyor onu çok merak ediyorum.