Ekber Mutfak Gereçleri’ni kim kurdu?-Türkiye’nin ve dünyanın en büyüklerinden

AB InBev’in kurucusu kim?-Dünyanın en büyük bira üreticisiyle tanışın…

Ulusoy Turizm’in sahibi kim?-Her şey zamanında…

TEİAŞ’ı kimler kurdu?-Türkiye Elektrik İletim Üretim AŞ

Makedonya’yı kim kurdu?

Devletler 21 Eylül 2016

Balkanlarda en çok Türk izi taşıyan ülkelerden biri olan Makedonya; medeniyetlerin kesişme noktasında bulunması ve uzun bir tarihi geçmişe sahip olması dolayısıyla Avrupa’da en çok dikkat çeken ülkelerden biridir.

GCM Forex Ücretsiz 100 Bin Dolarlık Deneme Hesabı

Orta Balkanlarda bulunan bir devlet olması dolayısıyla Türkiyeyle epey yakın ilişkileri ve kültürel benzerlikleri bulunan ülke; özellikle 542 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalması sebebiyle Türk-İslam dünyasına da epey aşina durumdadır. Basit bir örnek vermek gerekirse ENKA Holding’in kurucuları Makedonya’dan göç eden bir göçmen ailedir.

Başkent Uskup'ten bir kare

Başkent Uskup’ten bir kare

Makedonya tarihi

Makedonya imparatoru Büyük İskenderden beri pek çok devlete ve uygarlığa ev sahipliği yapan ülke, gerçekten son derece işlek bir coğrafi konumuna sahiptir. Bu konumu dolayısıyla tarih boyunca Roma, Bizans, Osmanlı Devleti, SSCB gibi pek çok büyük devletin hakimiyeti altında varlığını sürdürmüştür.

Ülkenin tam statüsünün belirlenmesi ve istimrara oturması hususunda en sancılı dönem SSCB’nin dağılması, Yugoslav Devletinin ayrılması, vs. dönemlerde yaşanmıştır.

Uzunca bir süre SSCB’ye bağlı olan Yugoslav Sosyalist Federatif Cumhuriyeti, 1990’lara gelirken bir iç savaşa sürüklenmiştir ve dağılma belirtileri göstermeye başlamıştır. 1991 yılında da federasyonun en güney kesimini oluşturan Makedonya bu boşluktan yararlanmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Türkiye ve diğer birkaç ülke tarafından bağımsızlığını ilan etmesiyle beraber tanınan Makedonya, 2 yıllık bir süreçten sonra Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmış ve SSCB sonrası tam bağımsız sürecine baslamıştır.

Bu bağımsızlık döneminde ülkenin ilk cumhurbaşkanı ise Kiro Gligorov olmuştur.

Kiro Gligorov

Makedonya Cumhuriyeti

Günümüzdeki ismiyle “Makedonya Cumhuriyeti” olarak bilinen devlet; güneyde Yunanistan, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk ve doğuda Bulgaristan ile komşudur.

Ülkenin aynı zamanda başkenti olan Üsküp; 500.000’den fazla nüfusuyla ülkenin en büyük ve en kalabalık kenti durumundadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.