Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

LA Lakers’in kuruluşu ve başarıları

Basketbol, Takımlar 6 Aralık 2015

Amerikan Basketbol Ligi NBA’de mücadele eden ve parlak bir geçmişe sahip takımlardan biri olan LA (Los Angeles) Lakers; basketbolla pek ilgili olmayanların bile mutlaka duyduğu bir ekiptir. (O’Neal sağ olsun:)) Batı Konferansı’nın Pasifik Grubu mensubudur.

Forbes’un 2013 yılında yayınladığı istatistiklere göre NBA’de en değerli ikinci takım olan (yaklaşık 1 milyar dolar) LA Lakers; elde ettiği 16 NBA şampiyonluğu da eklenince adeta Amerikan basketbolunun incisi durumuna gelmektedir.

LA Lakers’ı aslında kimler kurdu?

İşin özünde LA Lakers; öncesinde var olan bir takımın satın alınmasıyla ligde mücadele etmeye başlamıştır. 1946’da  “Detroit Gems” ismiyle kurulmuş ve spor müsabaklarına katılmakta olan bu takım; kısa sürede gelecek vaat eden ve yatırımcıların ilgisini çeken bir kulüp haline gelmiştir. Öyle ki; sadece 1 yıl sonra yani 1947’de Minnesota’dan gelen Ben Berger ve Morris Chalfen isimli yatırımcılar tarafından 15.000 dolar karşılığında satın alınmış ve el değiştirmiştir.

eskilerden Detroit Gems'e ait bir t-shirt

eskilerden Detroit Gems’e ait bir t-shirt

Detroit’ten Minneapolis’e

Takımı Minnesotalı yatırımcıların satın alması dolayısıyla LA Lakers; o zamanki ismiyle Detroit Gems artık bir Detroit takımı olmaktan çıkmış ve tası tarağı toplayıp Minneapolis’ya taşınmıştır. İsmi de “Minneapolis Lakers” olarak değiştirilen ekip burada ter dökmeye başlamıştır. NBL ismiyle anılan Amerikan Milli Basketbol Ligi’nde yer alan ekip kısa sürede önemli başarılar elde etmiş; taşınmasından sadece 1 yıl sonra yani 1948’de NBL şampiyonluğunu elde etmiştir. O zamanki en iyi ouncuları olan pivot George Mikan da draft edilmiş ve takımın dikkat çekmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

NBA’de başlayan yeni bir dönem

Basketbolun amatör kümesi olarak kabul edilebilecek yerlerde kazandığı başarılar sonra Minneapolis Lakers; 1949 yılında NBA liginin oluşturulmasıyla burada mücadele etmeye başlamış ve o eski formundan hiçbir şey kaybetmediğini de kanıtlamıştır. Nasıl kanıtlamıştır: NBA’in ilk 6 yılında 5 şampiyonluk elde ederek bugün bildiğimiz LA Lakers takımının oluşmasının temellerini atarak kanıtlamıştır.:)

Minneapolis dönemi amblemi

Minneapolis dönemi amblemi

Fakat bütün şampiyonluklara ve başarılara rağmen 1960’lı yıllara yaklaşırken takımda ciddi ekonomik sıkıntılar baş göstermiş; bu sıkıntıyı giderecek yeni çareler aranmaya başlanmıştır. En sonunda verilen bir karar sonucu takım 1960’ta Minneapolis’ten Los Angeles’a taşınmıştır ve ismini de bugünkü haliyle Los Angeles Lakers’a çevirerek ligdeki yerini almıştır.

LA Lakers ne zaman kuruldu?

Bu uzun yer ve lig değişiklikleriyle olan geçmişi tek cümlede açıklayacak olursak LA Lakers; 1946 yılında kurulmuş fakat 1960 yılında LA Lakers adını almıştır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.