Evrenin karanlığında evrimin ışığı kitabını kim yazdı?-Türkçe evrim kaynakları serisinde 2. bölüm…

3 Hürel’in kuruluşu-Trabzon’un bağrından kopan, Anadolu rockçısı üç kardeş…

Modern Folk Üçlüsü’nü kimler kurdu?-Eurovision’a katılmış eski efsaneleri hala hatırlayanlar?…:)

Muharrem İnce kimdir?Nerelidir?Mesleği nedir?-Muharrem İnce’nin biyografisi..

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin doğuşu-İstanbulun kahve kokan sokaklarından bir dünya markasına…

Hazır olarak satılan Nescafe, Cafe Crown gibi markaların 3’ü 1 arada gibi toz ürünlerine inat hala Türk kahvesi tutkunu olanlar gayet iyi bilirler Mehmet Efendi ismini…:) Bugün Türkiye’de nerede olursanız olun; bakkaldan veya marketten Türk kahvesi aldıysanız; o kahvenin markasının Mehmet Efendi olmama ihtimali yoktur denebilir…:)

“Peki ne oldu da Mehmet Efendi’nin yaptığı kahve bu kadar tutuldu?” diye soracak olursak; taa 19. yüzyıl Osmanlısında bu sektörde yapılan bir yenilikle karşılaşırız. Dönemin İstanbul halı için keyif içecekleri arasında başı çeken Türk kahvesini hazırlamak eskiden epey zahmetliymiş… Öyle ki; çiğ çekirdek formunda aldığınız kahveyi kavurmak ve el değirmeninde çekmek gibi zahmetli bir sürece ihtiyacınız varmış.

İşte Mehmet Efendi; 1871 yılında tam olarak bu konuda vatandaşın imdadına yetişmiş ve dönemin şartlarına kıyasla hazır sayılacak kahveyi icat etmiştir. Yani; az önce bahsettiğimiz kavurma ve öğütme işlemlerini de Mehmet Efendi kendisi yapmış ve satmıştır.

Mehmet Efendi’nin bu girişiminden sonra İstanbul’un hala o nostaljik havasını koruyan sokaklarında bir kahve molası vermek adet halini almıştır.

1857’de doğan ve yaptığı dahiyane işten dolayı “Kurukahveci Mehmet Efendi” olarak anılmaya başlayan Mehmet Efendi; 1931 yılında vefat etmiştir. Oğulları Hulusi, Hasan ve Ahmet de babalarının girişimine kaldıkları yerden devam etmişlerdir.

Ayrıca aile; zanaatine saygı olarak Soyadı Kanunu’ndan sonra “Kurukahveci” soyadını taşımaya başlamıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.