Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

KOÇTAŞ KİMİNDİR? SAHİBİ KİM?

Ev ve inşaat yapı malzemeleri satan firma Koçtaş’ın amansız yükselişi ve başarı hikayesi burada. Koçtaş gerçekte kimin ve nasıl yükseldi?

Bildiğimiz üzere koç holding’e ait olan perakende devi Koçtaş, ilk olarak 1955’a İzmir Bornova’da kuruldu. Kurulduğu yıllarda irili ufaklı inşaatçilere, müteahhitlere yapı malzemesi satarak işe başlayan firma daha sonradan açtıkları mağazalarıyla toptancılıktan, perakendeciliğe adım attı(1996’da). İzmir’den sonra Antalya, Bodrum, Kartal, Yenibosna, Göztepe, beylikdüzü, Bahçeşehir derken 22’den fazla şehirde 50’den fazla mağazası bulunmaktadır. 250 bin dönüme yakın kapalı satış alanıyla bugğn Türkiye’nin en büyük ev güzelleştirme malzemeleleri satan markası haline gelmiştir.

Koçtaşa genel müdürlük yapmış Alp Önder Özpamukçu’nun dediğine göre “BQ’nun aksine Koçtaş; insanların yaratacılıklarını konuşturabileceği malzemeleri sergilemek yerine, onlara doğrudan yaratıcı fikirleri teşhir etmek, sergilemek yönünde olmuştur” demektedir. İşte bu sebeple daha fazla sergi alanların, daha büyük satşı alanlarına sahip Koçtaş bir yapı malzemeleri satan dükkandan farklı olarak aynı zamanda fikir sergileyen dükkan konseptini geliştirmiştir. Ayrıca rakiplerinden farklı olarak daha nitelikli bir satış ekibi ve kurulum ekibine sahip olan firma alanında tek olmaya yaptığı hizmetler sayesinde devam etmektedir.

Bu denli korkunç büyümenin arkasında Koç Holding gücü olduğu tartışılmaz olmakla beraber Avrupalı ev geliştirme perakendecisi BQ ile yapılan ortaklık anlaşması da bu gelişime ivme katmıştır. “Evimi çok seviyorum” sloganıyla müşterilerinin bilinçaltına hitap eden firmanın halkla ilişkiler bölümü de be denli başarılı olduğunu zaman içinde kanıtlamıştır.

Anadolu’daki gelişmekte olan illere yeni şubeler açan Koçtaş yönetiminde söz sahibi olan Mustafa Koç’un gelişmekte olan illeri doğru tahmin etmesi de firmanın gücüne güç katmıştır.

koçtaş’ın sahibi Koç

Sevsek de sevmesek de; kurucu reyisin fotorafını koymadan olmaz…

Koçtaş kimindir ya da sahibi kim diye sorarsanız bu sorunun cevabı nettir. Yüzde yüz Türk firması olan Koçtaş, Koç holding’e aittir. Yine kuruluşu ise Rahmi Koç’a dayanır.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Bauhaus marketleri kimlerin? | Kimin, kurucusu ve sahibi kim ? on 11 Nisan 2015

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Soner yıldız 18 Haziran 2015

internette dolaşan firma kötüleyici resimleriniz var inşallah doğru bir resim değildir eğerki öyleyse diyecek birşey yok
açıkçası ben inanamadım
Klozet kapağı uretilmiş ama üzerinde
AY YILDIZ işlemesi konmuş konuyla alakalı ilgi ve alakanızı bekliyoruz
inşallah yalan haberdir diye umuyorum