Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Kamil Koç’un sahibi kimdir?-Cumhuriyetle yaşıt bir ulaşım çınarı

Özel Şirketler, Ulaşım 4 Mayıs 2016

Memleketine seyahate gitmek için karayolunu tercih edenlerin mutlaka ama mutlaka rastladığı şirketlerden biridir Kamil Koç… En büyük otobüs terminallerinden tutun da köşelerde kalmış duraklara kadar her yerde mutlaka bir yazıhanesi mevcuttur. Aynı zamanda birazdan kısaca geçmişini ele alacağımız üzere Kamil Koç; resmi kuruluşunu saymazsak tarihi cumhuriyetten bile öncesine uzanan köklü mü köklü bir şirkettir. Peki bu yolculuğun aşamaları neler olmuştur? Günümüzdeki devasa ulaşım ağına sahip oluncaya kadar Kamil Koç patronları hangi engelleri aşmışlardır?

Kamil Koç’u kim kurdu?

İsmini o kadar söyledikten sonra kimin kurduğunu tahmin etmek de zor olmasa gerek: Kamil Koç Otobüsleri AŞ; 1926 yılında Bursa’da Kamil Koç tarafından kurulmuştur.

Kamil Koç kimdir?

1901 yılında Bilecik’te dünyaya gelen Kamil Koç; hayatı boyunca birçok işte çalışmış ve erkenden iş hayatına atılmış bir girişimcidir.

Gençlik yıllarının savaş zamanlarına denk gelmesinden herkes gibi o da etkilenmiş; henüz lise ikinci sınıftayken okulu bırakıp iş dünyasına atılmak durumunda kalmıştır. İnönü ve Sakarya Meydan Muharebeleri’nin yapıldığı zamanlarda babasını kaybeden Kamil Koç; 1922 yılına kadar kardeşleriyle beraber çiftçilik yapmış ve o yıl askere gitmiştir.

1923 yılı ise Kamil Koç’un genel manada taşımacılık işine girdiği yıldır. Bilecik çapında küçük miktarlarda yük taşımacılığı yaparak geçimini sağlamaya başladıktan sonra ilk birikimini elde etmiş; 1926 yılında da Fiat marka bir araba satın alarak Bursa-Bilecik arasında yolcu taşımacılığına başlamıştır.

İşte 1926 yılında çalışmaya başlayan bu Fiat araba; Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.’nin resmen kuruluşudur.

Kamil Koç (1905-1975)

Kamil Koç (1905-1975)

Kamil Koç kimlerin?

İlerleyen yıllarda yine filosunu genişletme esasına dayanarak faaliyet alanını genişleten şirket; yolcu taşımacılığının yanında malzeme taşımaya da başlamıştır. 1940-50 yılları arasını kapsayan bu dönemde Kamil Koç’un aldığı en önemli işler Zonguldak’tan Ereğli Kömür İşletmeleri’ne taşınan maden direkleri ve Bartın’dan İzmit Kağıt Fabrikası’na taşınan tomruklar olmuştur. Ama 1950 ve sonrasında şirket yolcu taşımacılığına ağırlık vermiş ve bugünkü Kamil Koç olmasını sağlayan adımları atmıştır.

Kamil Koç’un sahibi kim?

60 yıl içerisinde yolcu taşımaya yönelik imkanlarını sürekli genişleten Kamil Koç; 2016 yılına geldiğimizde 66 il, 310 ilçeye 900’e yakın araç ile günde 60 bin yolcu taşımaktadır.

4500’e yakın çalışanı bulunan Kamil Koç’un yılda düzenlediği sefer sayısı 250 bin cıvarıdır.

2013’ten beri Kamil Koç Otobüsleri AŞ’nin sahibi ise Actera Group’tur.

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

Zafer yıldız 23 Temmuz 2018

Sayın koç firması kızım nigar Ayalti ankara mersin seyahat sırasında otubusunuzun vermiş olduğu molada kızım ve çocukları o molada uyumuslar ve o esnada çantası calinmistir gereğinin yapılmasını önemle rica ederiz bu kamil koc firmasına yakışmayan bir durumdur bu hirsizlarin yakalanmasını önemle rica ederiz saygilarimizla

Zafer yıldız 23 Temmuz 2018

22 07 2018 09 ankara mersin 34 D6334 plakalı otubus

Bülent Geray 28 Aralık 2018

Kamil koc şeriatçı olmuş yanımdaki abim sadece alkollü diye gece vardiye müdürü tarafınfan otobüsden indirilmiştir. Komik olan uçaklarda alkol var şeriatcı müdür izmirde boyle davrandı gereğini yapacağız

Cumhur Aşkın 19 Ocak 2019

Televizyonlarınİz çalışmıyor