Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİNİN KURULUŞU

İttihat ve Terakki Fırkasının kuruluşu ve gelişimi

İttihat ve Terakki Fırkasının kuruluşu ve gelişimi

1900’lü yılların başı; yani Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma dönemi içerisinde Türk tarihi için çok önemli yer turan İttihat ve Terakki Fırkası, 1889 yılında kurulmuştur. İdeoloji olarak Türkçülüğü benimsemiş olan bu cemiyet; 1850’lerden itibaren varlık gösteren Genç Osmanlılar, diğer ismiyle Jön Türkler isimli oluşumun devamıdır ve yasalara uygun olarak boy göstermiş halidir.

İttihat ve Terakki Cemiyet, 1889 yılında kurulmasına rağmen; 1908-1918 yılları arasına denk gelen 2. Meşrutiyet döneminde siyasi iktidarı elde edebilmiştir. 1889-1912 arasında ise aynı fikirde olan gençlerin bir araya gelerek oluşturduğu gizli bir teşkilat olarak büyümüştür.

İttihat ve Terakki Cemiyetinin temellerinin atıldığı yer Askeri Tıbbiye Mektebidir. İlk aldığı isim de İttihad*ı Osmani’dir. İskelet halindeyken bu oluşumda bulunan hepimizin bildiği bazı tarihi şahsiyetler şunlardır: Abdullah Cevdet, İbrahim Temo, İshak Sükuti, Çerkes Mehmed Reşit, Konyalı Hikmet Emin Bey, Cevdet Osman, Kerim Sebati, Hüseyinzade Ali Bey, Selanikli Nazım Bey, Mekkeli Sabri Bey, Giritli Şefik, Şerafettin Mağmumi.

O zamanlar genç birer öğrenci olan bu şahsiyetleri bir araya getiren şey ise; devletin girdiği buhran, bundan sorumlu tutulan 2. Abdulhamit yönetimi ve Kanuni Esasi’nin yeniden yürürlüğe konması isteği idi.

Bu amaca bağlanarak çalışmalarını sürdüren İttihat ve Terakki Cemiyeti kısa sürede büyüdü; Avrupa’ya yerleşmiş olan Osmanlı aydınlarıyla iletişim imkanı buldu ve bir süre sonra da 2.Abdulhamit yönetimini tehdit edebilecek güce geldi. Arada yaşanan birçok tutuklamadan, ayaklanmadan ve hatta kanlı çatışmadan sonra 31 Mart Vakası olarak bilinen olay gerçekleşti ve 24 Temmuz 1908’de Kanuni Esasi tekrar yürürlüğe girdi.

Sonrasında yasal bir siyasi partiye dönüşen cemiyet; ülke yönetiminde ciddi söz sahibi oldu. Ardından da 1909’da gazeteci Hasan Fehmi Bey’in Galata Köprüsü üzerinde ayaklanması üzerine 2. Abdulhamit tahttan indirildi ve yerine kukla olarak V.Mehmet Reşat getirilerek devlet yönetimi tamamen ele alındı.

İlerleyen yıllarda aşırı büyümeye bağlı olarak kendi içindeki birliği korumakta zorluk çekmeye başlayan İttihat ve Terakki Fırkası; 1. Dünya Savaşı’nın da kaybeidlmesiyle resmen dağıldı fakat bireylerinin taşıdığı fikirler asla ölmedi. Mustafa Kemal başta olmak üzere milli mücadelenin birçok ileri gelenlerinde İttihat ve Terakki geçmişi taşıyan birçok kişi olmuştur ve cemiyetin dağılmasına rağmen mücadelelerinden asla vazgeçmemişlerdir.

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

Ali sayar 28 Mart 2017

KAYNAK NEDİR? ACİL PFD SİNE İHTİYACIM VAR

Emre 5 Ekim 2017

Hain jön Türkler diyeyim içinde yine Türk kelimesi geçiyor hain demeye içim sızlıyor o yüzden ittihat ve terakkici şarlatanları her şey planlanmış bir oyundu zaten osmanlı Abdulhamit devrinde eski haline o güçlü haline dönmeye başlamıştı taa ki sizin gibi hainler çıkana kadar Abdulhamit 33 sene idare etti o toprakları siz kaç sene idare edebildiniz ha kaç sene 10 sene var yok geriye kalan yıkık harab bir devlet bıraktınız trablusgarb vb savaşlarla bir çok yeri kaybettik zaten geldi bittiye getirerek devleti savaşada soktunuz ama unutmayın ki Her zaman çalışacağız aynı ozmandaki İslam aşkı ile Türklük aşkı ile Vatan aşkı ile yine yeniden.

Akdenizli 4 Kasım 2017

Emre .Kıytırık ve çarpıtılmış bilgilerinle,Karlofça dan Ayestefanos antlaşmasından bi haber saçmalamak size özgü sanırım.İttihat ve Terakki nin İDEOLOJİSİ TÜRKÇÜLÜKTÜR.

AVL 11 Kasım 2017

Sığır senin dediğin antlaşmaların hepsi Abdülhamid han dan önce yapıldı

Ottoman 13 Kasım 2017

Avl nasilda yakisti sigir kelimesi bi bok bilmiyor geliyor burda laga luga yapiyor ittihat ve terakkinin ozu ihanettir senin gibi sigirliktir bir coguda pisman olup II. Abdulhamid’i tahttsn indirdigi icin bilinenleri soyleyimmi lavuk mehmet akif ersoy ve riza tevfik filozof rizanin gunlugu yaz internete bos bos zirlama burda o zamanda ittihatcilar genclerin beynini yikadilar kukla hainler yahudilerin eline verdiler iplerini onlar caldi ittihatcilar oynadi konusma arastir oyle gel helal emre kardesim sanda Allah mekanini cennet eylesin Abdulhamit han in ve butun dostlarinin