İnterneti kimler kurdu?-Hayatımızın ayrılmaz parçasının doğuşu…

Türkiye’de en çok satılan otomobil markalarının sahipleri

Evergreen Denizcilik’in sahibi kim?-Tayvanlı bir denizaşırı imparatorluk!

Dacia’nın sahibi kim?-Romanya’nın otomobil markasını yakından tanıyın

IŞİD’i Kim Kurdu ?

Irak Ve Şam İslam Devleti yani kısa adıyla IŞİD, Irak ve Suriye‘de yer alan isyancı bir terör örgütüdür. Son günlerde yaptığı saldırılar ile adından oldukça fazla söz ettiren grup ilk olarak 2003 yılında Irak savaşında ortaya çıkmıştır. İlk olarak El-Kaide‘ye bağlı olduğunu bildiren grup daha sonra El-Kaide’den ayrılmış kendi topluğunun lideri olmuştur. 2003 yılında kurulan IŞİD’ın kurucusu ise Ebu Musab Zerkavi‘ dir.

Irak başkenti Bakuba, Suriye başkenti Rakka olan grubun operasyon sahası ise Irak, Suriye, Türkiye, Lübnan bölgeleridir. Amerika‘nın Irak’tan çekilmesiyle birlikte dahada güçlenen grubun asker sayısı 10 bin den fazla olduğu söyleniyor ve yaptığı çağrı mesajları ile gruba katılan sayısının her geçen gün dahada arttığı biliniyor.

Grubun üyeleri genellikle Sünni‘lerden oluşmaktadır. Ele geçirdiği bölgede şeriat kanunları uygulayan grup,  devlet askerlerini, yabancı basın görevlilerini, yardım kuruluşlarında görev yapan kişileri düşman olarak görmekte ve bu kişileri sürgün ve hapis ile cezalandırmaktadır.

IŞİD Tarihi Belgeselimizi İzlemek İçin TIKLAYIN.

Kim KurduEbu Musab Zerkavi

Ebu Musab Zerkavi

FOREX'TE 100.000 DOLARLIK YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Yemek ve Tatlı Tarifleri 20 Temmuz 2014

Şu işid belasından bir kurtulsak çok iyi olucak aslındada…