Bitlis Eren Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Bilimin Parlayan Güneşi

Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

İNG BANK’IN SAHİBİ KİM?

İng bankası kimindir? Kimlerin öncülüğünde kurulmuştur? Nerenin malıdır?Bu soruların cevabını anlatmak üzere yazımıza başlayacağız. Öncelikle belirtmemiz gerekmektedir ki ing bank sandığınız gibi İngilizlerin falan değildir. Hatta kuruluş öyküsüne ve tarihçesine baktığımızda İNG bankasının İngilizlerle başlangıçta hiç alakası bile olmamıştır. Logosunda turuncu aslan olan bu dev şirketin tarihi ilginçtir.

İng bank’ın kuruluş öyküsü Hollanda asıllı bir kaç bankacı ve sigortacının hatta postahanenin birleşmesine dayanır. Öyle ki bu bankanın kuruluşu resmen bankacılığın kuruluşuna dayanır. Yani ilklerdendir. Bilenler bilir modern anlamda ilk bankacılık sistemi postahanelerden para gönderip almayla başlamıştır. Daha sonradan finans sektörü gelişe gelişe günümüz bankacılık sistemini önümüze çıkarmıştır.

İNG BANK adlı bankanın kurulması sigortacı Nationale-Nederlanden ve bankacı NMB Postbank Groep’un birleşmesine dayanır(1990). Aslında İNG bank ismi sonradan uydurmadır. Bu çatı altında resmi olarak toplanan kişiler daha önceden bağımsız birer şirket olarak yollarındaydı. Yani tecrübe çok daha eskiye dayanmaktadır. Zaten Postbank denilen oluşum da bir zamanlar postacılar gibi çalışan bankacılığın kanıtıdır.

Açılım olarak “Internationale Nederlanden Groep” isimine sahip olan dev şirket 1995’de “Barings Bank” adlı bankayı satın aldığında isimini iyiden iyiye duyurmayı başarabilmiş ve de günümüze kadar 60 kadar ülkeye yayılabilmiştir. Dünya çapında binlerce şubesi bulunan İNG bank’ın 95 000’den fazla çalışanı vardır ve de 40 milyar dolardan fazla senelik net karı vardır.

İNG BANK’ın sahibi kim?

İng Bankası’nın kurucusu ve sahipleri kim?

İng bank çok uluslu ve de küresel bir finans şirketi olduğu için tek bir sahibi olamaz zaten. Dünya borsalarında hisse senetleri işlem gören firmanın binlerce hissedarı vardır. Ortaklarının sayısı da gerçekten belli değildir. Hatta bu şirket öyle ki 21. yüzyıl küresel şirket nasıl kurulur sorusuna canlı cevap niteliğindedir.

Yorumlar

Yazıya 11 yorum yapılmış.

MÜRÜVVET BO 26 Nisan 2015

Arkadaşlar ıng bank dan aldım kredilerin dosya masrafları için başvurdum sonuç da tüketici hakem heyetinin kararına göre bankanın haksız dosya masrafını tarafıma iade edilmesini karar kılmıştır.Bankaya gittim tam bir aydır parayı vermiyorlar oyalama taktiği yapılıyor ve en son 24.04.2015 cuma günü izmir çeşme şubesinden bir bayan evrakları herhangi bir şubemize gidip imzalayın İstanbul merkeze göndereceğiz dediler.Antalya muratpaşa şubesine gittim ve önüme bir evrak verdiler dilekçede yazılana göre benim hiç bir alıp vereceğim yoktur ve ing benktan hiç bir şey talep etmiyorum yazılı bir kağıt imzalatmaya kalktılar imzalamadım 288 tl dosya masrafı için başvurdukları yola bakın lütfen böyle bankaları tanıyın ve haklarınıza gasp edilmesine göz yummayın

GÜLÜZAR ÇİMEN 11 Ağustos 2016

AHH KARDEŞİM SENİNKİ YİNE NEYSEDE BENİM BAŞIMA GELEN PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ BU BANKA YÜZÜNDEN..İNG BANKASINDAN TOPLAMDA 3 KEZ KREDİ KULLANDIM VE HEPSİNİDE ERKEN KAPAMA YAPTIM..SON KULLANMIŞ OLDUĞUM KREDİNİN SON YILIYDI İSRAR KIYAMET BENİ ARAYIP DESTEK HESAP AÇTIRMAK İSTEDİLER BENDE NE İŞE YARAYACAK DEDİM DEDİLERKİ SİZİN GÜNÜNDE ÖDEMEME DURUMUNUZDA ORDAN ÖDENECEK SİZ YATIRDIĞINIZDA İSE DESTEK HESABINIZA TRANSFER OLUCAK VE BUNU ARTIK BÜTÜN KREDİ MÜŞTERİLERİMİZE AÇTIRIYORUZ DEDİLER.BENDE LANET OLSUN AÇIN DEDİM.ARADAN GEÇTİ 4-5 AY BENİ YİNE İSRAR KIYAMET ARIYUORLAR YENİ İŞE BAŞLADIM CALL CENTER TAHMİN EDERSİNİZKİ ÖZEL TELEFONLARIMA BAKAMIYORUM BİLE..TABİ DÜZENLİDE KREDİMİ YATIRIYORUM HİÇ BİR KORKUM YOK UMURSAMIYORUM..MEGER SEM İŞLEM ÜCRETLERİ ADI ALTINDA HAKKIMDA YASAL TAKİP BAŞLATMIŞLAR..ANLAYACAĞINIZ ARKADAŞLAR NE YAPSAM ALNIMDAKİ O KARA LEKEYİ TEMİZLEYEMEDİM HE BU ARADA KIZIP ONLARA ARIYORLAR DİYE BİR YILDA ERKEN KAPAMA YAPTIM..YAPARKENDE BANA KİMSE BİR DAHA KREDİ KULLANAMAYACAKSINIZ DEMEDİ..HERYERLERE ŞİKAYET ETTİM..AMA NAFİLE..3. YILIM IKİ YILIM DAHA KALDI YASAĞIMIN BİTMESİNE..MAAŞ ALDIĞIM BANKA BİLE VERMİYOR KREDİ HİÇ BİR BORCUM OLMAMASINA RAĞMEN LANET OLSUN DİYORUM BAŞKADA BİRŞEY DEMİYORUM…

martin eden 14 Ağustos 2016

Gülizar Hanım;
Yorumunuzu yayınlıyoruz ve mağduriyetinizden dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Fakat bu durumu tüketici platformları, vs. ilgili mercilerde dile getirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Teşekkürler.

Hikmet kökşen 2 Ekim 2016

Acından öl;cami önünde dilen;sakın bu bankaya yaklaşma kapısından geçme daha ne söyleyeyim

Serdar bey 7 Ekim 2016

Bu yazılanları okumam iyi oldu teşekkürler bütün hesaplarımı kapatacağım

Serdar bey 7 Ekim 2016

Bu arada doğru yerde dile getirmiş arkadaş teşekkür ederim

adem 12 Ekim 2016

dosya masraflarıyla ilgili bende büyük sıkıntı yaşadım teb bankasından hiç bi sıkıntı yaşamadan aldım.ing büyük sıkıntı naptıysam alamadım parayı 1 sene uğraştırdılar sonunda tüketici hakem heyetinin gönderdiği mahkeme evrağını kaybettim.şimdi diyorlarki o evrak bize gönderilmedi mahkemeden tüketiçi hakem heyeti mersin i aradım gönderilmiş postadan teslim evrağının olduğunu söylüyorlar.banka bana gelen evrağın fax ını istiyor ama kaybettim suan istanbulda yaşıyorum tüketiçi hakem heyeti mersine gelip evrağı elden alabileceğimi söylüyor.ama bi gün yolum mersine düşerse bu evrak işinide halletsem eminim başka bi sorun daha bulacak banka.birdaha töbeeee..en sıkıntısız banka özel olarak bence TEB

Yavuz Ersoy 26 Ekim 2016

Teşekkür ediyorum yorumlarınız için, bütüm elimdekini fazla faiz veriyor diye buraya koyacaktım ama artık koymayı dusunmuyorum. 3-5 kurusun hesabını yapmadan daha kalıtelı bankalarla calısmak lazım.

Atilla tekin 1 Aralık 2016

Hayır bu kadar sıkıntı yaşanmasına şaşırdım. Ben sadece bu banka neyin nesidir diye web den bakmak istemiştim. Sebebi de millet şuanda dovizleri bozduruyor ve herkez bozdur cagirisi veriyor. Aha şimdi de reklamlarda dovizlerinize %3 özel faiz diye kısa teklam çıktılar. Zaten bu herşeyi ortaya koyuyor. Bi sakatlık var ki arastirincada mesajlardan kendini belli edwn bir banka. Allaha şükür alakam flanda yok.

Atilla tekin 1 Aralık 2016

Ha çok komik birşey daha farkettim assagida Danone ve Coca Cola teklami var. Şimdi kendini daha da belli etti. Bankanın sionist uzantısı kesin. 😂 😂 😂

Ugur 14 Şubat 2017

Bende bunlara vadeye para atayım diyordum iyi oldu duyduğum iş bankasına devam az olsun sağlam olsun bunlar yaramaz demekki