Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Huawei’nin kurucusu kim?-Çin’in yükselen telefon markası

Diğer telefon markalarına göre daha genç olmasına rağmen ürünlerini sürekli geliştiren ve adını daha çok duyurmaya başlayan Huawei markası; reklam ve pazarlama konusunda diğer telefon üreticilerine karşı olan dezavantajını telekomünikasyon şirketlerinin veya elektronik malzeme satucılarının birçok kampanyasına iştirak ederek kapatmasıyla bilinmektedir. Tüm bu reklam faaliyetlerine rağmen bazen ürünlerindeki kronik sorunlardan veya çeşitli yetersizliklerden dolayı müşterilerine sorunlar yaşatsa da Huawei yetkilileri; kalitelerini her geçen gün arttırarak eskiden kalan hizmet hatalarından muzdarip olan müşterikerinin gönlünü almasını bilmektedir.

Huawei’yi kim kurdu?

Aslında markayı diğer elektronik alternatiflerine göre daha az duymamıza rağmen çelişkili bir şekilde Huawei isminin geçmişi epey gerilere uzanmaktadır. Ülkemizdeki durumunu ise akıllı Huawei’nin Türkiye pazarına bir ihtimal daha az önem vermiş olmasına ve akıllı telefon rekabetinde diğer üreticilere göre biraz geri kalmasına bağlayabiliriz.

Neyse; biz her şeyden önce kısaca Huawei markasının doğuşunu ele alalım. Bunun için yeni yeni gelişmekte ve kalkınmakta olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmemiz gerekiyor. O sıralarda tüm ülkeyi büyük bir sanayileşme ve kalkınma furyasına sokan hükümet yetkilileri; eskilerden kalan yetersiz olanaklara sahip telekomünikasyon ve iletişim sistemlerini de değiştirme kararı almışlar; bu yönde hizmet verebilecek olan şirketlere çeşitli teşvik paketleri hazırlanışlardır. İşte tam da böyle bir ortamdayken Huawei markası; 1987 yılında Çinli bir mühendis olan Ren Zhengfei tarafından kurulmuştur.

Huawei’nin sahibi kim?

Her ne kadar ilk yıllarda tüm fonksiyonlar dahil olmak üzere telefon ve elektronik aygıt tuşlarının üretimi ve geliştirilmesi üzerine çalışmış olsalar da diğer tüm elektronik devleri gibi zamanla Huawei’nin de faaliyet alanları sürekli genişlemiş ve durmaksızın büyümüştür. Ama bu aşamaya gelinceye kadar firma o kadar yoğun bir emek sarf etmiştir ki; günümüzdeki çok fonksiyonlu, işlevli tuşların birçoğunun ar-ge’si Huawei’ye aittir.

1987’de kurulmasından beri Huawei’nin idaresinde bazı değişiklikler meydana gelse de; bugün firmayı ön plana çıkaran en önemli özelliği çalışanlarının üzerinde pay sahibi olduğu halk şirketi olmasıdır.

Ren Zhengfei

Ren Zhengfei

50 milyar dolar cıvarında net varlığı bulunan Huawei’nin telekomünikasyon ve iletişim sistemlerinin yanı sıra akıllı telefonlar, tabletler, ağ hizmetleri gibi birçok branşta çalışan 170.000’den fazla nitelikli elemanı bulunmaktadır.

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

Haluk fehmi yIlmaz 24 Kasım 2016

Huwaei bir tavsiye üzerine aldım.çin üretimi bir marka çin bildiğim kadar onuru olan bir ülke.kullanmış olugum huwae marka telefonda hoperlör ve şarj problemi olduğundan servise göneerdim bana sıvı teması var deyip.olmuyan bir şey için bedelnistediler telefonda konuştuğum batuhan bey ve nurcan hn.benim derdimi anlamadılar.derdimi huwaei merkeze anlatmaliymisim.böyle bir ervis görmesim servis demek satılan ürünün twmsilcisi demektir.cok pismanım bu telwfonu aldıma.kimseyede tavsiye atmiyorum satılan ürünün arkasında muhattap olacağız kimse yok boşa para verilmeeli bence

martin eden 24 Kasım 2016

Haluk Bey;
Yorumunuzu tüketici mağduriyetinin engellenmesine imkanlarımız el verdiğince katkıda bulunmak adına paylaşıyoruz. Fakat sitemizde sadece Huawei markasının kuruluş hikayesine dair bir paylaşım yapılmıştır. Söz konusu marka ile hiçbir ilgimiz yoktur. Siz de sorununuzu ve hikayenizi doğrudan Huawei yetkilileriyle paylaşırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Eğer hala memnun kalmazsanız da doğrudan tüketici haklarıyla ilgili platformlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

Ferdi AYDEMİR 9 Haziran 2017

Ben çok memnunum iyi ki almışım soranlara tavsiye ediyorum

Said Gökdemir 7 Eylül 2017

Haluk fehmi arkadaşımızın telefonuna su teması olmuş ve bunu telefon sıkıntısı olarak gösterip beleşe getirmeye çalışmış ama malesef ben ne huawei çalışanıyım ne de avukatlarıyım ama yetkililer haklı olarak müşteri hatası oldugundan fiyat istemişler doğru olarak sonuçta kimse babasının hayrına yapmıyor bende 2 ay önce p9 lite 2017 modelinden aldım ve Allah’a şükürler olsun çok memnunum düzgün kullanırsanız su değdirmezseniz korursanız bir sorun yok herkese de tavsiye ederim.

Ebubekir akan 5 Ekim 2017

Mükemmel ve hızlı bir tlf servisi de çok iyi ve hızlı son modeli tr gelir gelmez alacam şu an cinde cıktı ıpone yanında tlf değil