Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Google’ı Kim Kurdu ?

Google‘ı Sergey Brin ve Larry Page tarafından Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisi oldukları sırada 4 Eylül 1998 yılında kurulmuştur. Google kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page ” Google Guys ” olarak anılmaktadır ve günümüzde halen yönetim kurulu üyesi olarak görevlerine devam etmekteler.

Google sitesinin bundan yıllar evvelki ilk kurulduğu hali...

Google sitesinin bundan yıllar evvelki ilk kurulduğu hali…

Google şirketinin ilk kuruluşu sırasında aldığı 100 000$’lık ve 750 000’lık maddi sponsorluk; onların amatör ve inançlı bir ruhla ilk alan adı üzerinden(www.google.com) gelecekte onları dünyanın en büyük şirektlerinden birisi haline getirecek atılımını yapmışlardır. Bugün kuruculardan Sergey Brin onca zenginliğine rağmen halen kaliforniya’daki mütevazi eski evinde yaşamakta ve işe bisikletle gitmektedir. Hatta onu sık sık metroda bile görenler çıkmaktadır. Larry ise Sergey’e nispeten daha bonkör bir yaşam tarzı sürmektedir(2014 yılında aldığı 40 milyon dolar değerindeki megayat bunun kanıtıdır). Gerçi yat da alsa kat da alsa adamın hakkı, en nihayetinde herif dünyanın kayıtlardaki en zengin 50 adamı arasında. O yemesinde ben mi yiyeyim:))

Google kimin diye soracak olursanız size bu konuda net bir cevap veremiyorum; çünkü 2004 yılında hisselerini halka arz eden Google firmasının onbinlerce hissedarı bulunmaktadır. Yanlız şu kadarını söyleyebiliriz ki piyasa değeri 160 milyar doları geçkin olan ve 40 000’den fazla çalışanı olan Google firmasının en büyük hissedarları Larry Page ve Sergey Brin’dir.

Tahminen şu anda larry’nin 21 milyar dolarlık, Sergey’in’de 22 milyar dolarlık hissesi bulunmaktadır. Google firmasının dünyanın birçok ülkesinde onlarca ofisi bulunmaktadır. Bu ofislerden en büyüğü kaliforniyadaki(San Jose yakınındaki Santa Clara country’deki mountview şehri) 150 dönümden daha geniş bir arazi üzerinde kurulan ve 110 000 mertrekare çalışma alanına sahip ofisidir. Google firmasının sloganı ise “don’t be evil” yani asla “kötü olma” şeklindedir. Bu slogan bir çok kişi tarafından saçma bulunmuş ve eleştiri konusu olmuştur.

Kim Kurdu: Sergey Brin ve Larry Page

220px-Sergey_Brin_cropped 225px-Larry_Page_in_the_European_Parliament,_17.06.2009

Yorumlar

Yazıya 8 yorum yapılmış.

yunus emre ezim 29 Nisan 2014

helal ya

yusuf emre karpuz 7 Ekim 2014

helal olsun yaa

sanane 11 Ekim 2016

za

sanane 11 Ekim 2016

ehrkse iyi akşamsızlar

adsiz 16 Aralık 2016

wow ama adam malmis zengin ve eski evinde kaliyo /fp

bilinmez insan 25 Aralık 2016

hiç begenmedim

Reşo_ağa 23 Mayıs 2017

Abi anlatan kişiye ne güldüm lan kendi yorumunu da koymuş helal be sana 😀

Antika Eşya 11 Ağustos 2018

helal olsun ya