Evergreen Denizcilik’in sahibi kim?-Tayvanlı bir denizaşırı imparatorluk!

Dacia’nın sahibi kim?-Romanya’nın otomobil markasını yakından tanıyın

Fransa Ulusal Cephe Partisi’ni kim kurdu?-Fransa’nın en eski ve en sağ partilerinden

Grup 84’ü kimler kurdu?-Ankara çıkışlı bir rock grubu daha

Frankfurt Okulu’nu Kim Kurdu?

Eğitim 27 Şubat 2014

Frankfurt Okulu, Almanya’nın Goethe Üniversitesi’nin Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü ile bağlantılı, psikoloji, sosyoloji, tarih, siyaset, ekonomi gibi pek çok farklı sosyal bilimi birbirine bağlayıp disiplinlerarası bir düşünce biçimi geliştiren okuldur. Önemli teorisyenleri arasında  Theodor Adorno, Jürgen Habermas, Walter Benjamin ve Max Horkheimer gibi isimler bulunan Neo-Marxist okul, 1923 yılında Carl Grünberg tarafından kuruldu.

Okul kısa sürede bünyesinde filozof, sosyolog, müzikolog gibi farklı isimleri ve disiplinleri bir araya getirerek Kültür Çalışmaları üzerine teoriler yayınlamaya başlamıştır. Tarihsel açıdan bakıldığında, Frankfurt Okulu’nun kuruluşu Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasına denk gelmekte ve Marx’ın işçi sınıfı ile ilgili düşünceleri ile yoğurulmaktaydı. Ana ilke olarak pozitivizme karşı doğmuştur ve antipozitivist bir tavır sergiler. Bu da demek oluyor ki, bilimin saf ve katı, deneysel görüşleri bir kenara bırakılarak, insan doğası farklı sosyal bilimlerin birleşimiyle incelenmeye başlanmıştır.

Frankfurt Okulu yalnızca dünya savaşları arasında bir geçiş değil, günümüz dünyasını da düşünce yapısı olarak etkileyen bir okuldur.

Kim Kurdu: Carl Grünberg

carl-grunberg

FOREX'TE 100.000 DOLARLIK YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.