Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Dacon’ı kimler kurdu?-Distribütörlükten kendi otomobilini üretmeye giden bir hikaye

Chamonix NG kimin?-Bu spor araba üreticisinin sahibi kim?

Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

FOUR-SEASON HOTEL’İN KURUCUSU KİM?

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden ve markalarından birisi olan Four Seasons otelinin nasıl kurulduğunu merak edenler buraya!

Four Seasons’dan havuz başı manzarası

Four Season otelini kuran adamın babasından başlayalım anlatmaya. 1887 doğumlu baba Max Polonya’da yaşayan bir aşkenaz yahudisidir. Aşkenaz yahudileri de bilmeyenler olur belki söyleyeyim; 8. yüzyılda bizim Hazar Türk devletini kuran Türk’lerin museviliği kabul etmesiyle ve 11. yüzyılda aynı devletin çökmesiyle Avrupa’ya göç eden musevi türk topluluğu olduğu yönündeki rivayetler bulunmaktadır. Neyse konumuza dönelim baba Max 1920’de yaşanan yahudi katliamından kaçmak için önce Filistine oradan da Kanada Ontario’ya kaçmıştır. Burada önce sıvacılık yapmış ardından 3 kızı ve 1 oğlu(İsadore Sharp) doğunca gayrimenkul restorasyon işine başlamıştır. İşte baba Max’in tek oğlu İsadore Sharp’da emlak, müteahhitlik, inşaat işlerini yazları babasının yanında çalışarak geçirmesinden öğrenmiştir.

Four Seasons ışıltılı otellerinden birisi

1931’de Toronto’da doğan İsadore Sharp burada mimarlık eğitimi almıştır(Ryerson Institute of Technology). Buradan mezun olunca babasının işi olan Real Estate ve ev restore edip satma işine devam etmiştir. Ardından Jack Gould adlı aile dostları için 22 odalı ilk otelini inşa etmiştir(Motel 27). Toronto’nun şehrinin dışında inşa ettiği ilk ufak otel İsadore Sharp’ın otelcilik işine ilk olarak adımını atmasını sağlamıştır.

Yıl 1960, İsadore Sharp Four Season otelini kurdu. İlk olarak torontonun şehir merkezinde Jarvish Street’e açılmıştır. Bu şube o kadar çok tutuldu ki hemen ardından 2. ve 3. şubelerde açıldı. Dünya’nın en pahalı turistik semtlerinde en güzide yerlere kurulan Four Seasons 1970 yılına kadar lüks sınıfa hitaben değil de orta sınıfa yönelik çalışmıştır. Ancak 1970’deki Londa Four Seasons oteliyle beraber 5 yıldızlı lüx otel furyasını resmen başlatmıştır. Bundan sonra tam gaz yayılmacılığa devam etmiştir ve 2006 yılına gelindiğinde 3.5 milyar dolara şirketini Bill Gates’in sahibi olduğu Cascade Investments LLC ve arap şeyhinin(Al Waleed Bin Talal) sahibi olduğu Kingdom Holding Company’ye satmıştır. Günümüzde lüks otel denilince ilk akla gelenler arasında yer alan Four Seasons’un kuruluş hikayesini okudunuz. İlginizi çekerse diğer “kim kurdu” yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Four Seasons’un kurucusu İsadore Sharp

Not: Türkiye’deki Beşiktaş’da ve Sultanahmet’te yer alan Four Seasons otellerinin sahibi başbakanın bir zamanlar yakın dostu olan Mesut Toprak‘dır. Kendisi tekstil ve turizm işlerinden epey parayı kırmış biri olmakla beraber ülkenin sayılı zenginlerindendir.

FOUR SEASONS KİMİN

: BİLL GATES VE ZENGİN ARAP ŞEYHİ AL WALEED TALAL’INDIR.

FOUR SEASONS’I KİM KURDU: ISADOR SHARP

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.