Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Fiba Holding kimindir?-Çukurova Holding’ten doğan bir başarı öyküsü

Bankacılıktan eğitime kadar sayabileceğimiz neredeyse her sektörde adını mutlaka duyduğumuz Fiba Holding; Türkiye’nin en zengin ve en önemli kuruluşlarından biridir. Her ne kadar diğer holdinglere göre tarihi daha yakın ve daha genç bir şirket grubu olsa da Fiba Holding’in bu denli hızlı bir büyüme yakalayabilmesinin en önemli etkeni çağın ihtiyaçlarını başarıyla yakalaması ve bununla yetinmeyerek gelecekte önemli olacak sektörleri doğru tahmin ederek bu alanlarda yatırım yapması olmuştur.

Aslında Fiba Holding diye andığımız zaman ekonomi ve iktisat konularına ilgili olanlar dışında diğer kişilere bu isim pek aşina gelmeyebilir. Ama eğer Hüsnü Özyeğin ismini kullanırsak eminim ki herkes bunu hatırlayacaktır. Çünkü Fiba Holding; Türk holdinglerinde adet olduğu üzere ailenin soyadının şirketin de olması ismi kuralını bozan ve şirketin başarılarından ziyade kurucusunun azmi ve çalışkanlığı ile ön plana çıkan kuruluşlardan biri olmuştur.

Fiba Holding’in kurucusu kimdir?

Türkiye’de 10’dan fazla sektörde faaliyet göstermekte olan Fiba Holding; günümüzde de yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunan Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur.  Peki Hüsnü Özyeğin’in bundan öncesindeki ticari kariyeri nasıl bir seyir izlemiştir? Daha önce benzer işlerle uğraşmış mıdır? Onu Fiba Holding gibi devasa bir kuruluşun sahibi olmaya götüren yolda nelerle karşılaşmıştır? Bunlara da kısaca değinmezsek olmaz:

1944 yılında İzmir’de dünyaya gelen Hüsnü Özyeğin; genç yaşlarda ticarete atılan şirket sahiplerinin aksine eğitime ve akademik kariyere önem veren bir tarzda yetişmiş ve sahip olduğu donanımları da bu doğrultuda edinmiştir. Eğitim hayatına Robert Koleji gibi kalitesinden şüphe edilemeyecek bir okulda başlayan Özyeğin; daha sonra Oregon Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okumak üzere Amerika’ya göç etmiştir. Her ne kadar inşaat okulunu sorumluluk bilinciyle ve başarılı olarak bitirse de burada hayatı ve diğer sektörleri tanıma fırsatı bulan Hüsnü Özyeğin; finans, ekonomi, iktisat gibi konularında kendisine daha yakın olduğunu fark etmiş ve yüksek lisansını da bu konular üzerine tamamlamıştır. Böylece hem en kazançlı ve en işlek sektörlerden biri olan inşaatın teknik donanımına hem de bir şirketi başarıyla yönetebilmesini sağlayacak finans becerilerine sahip biri olarak iş hayatına atılmıştır.

Akademik kariyeri boyunca çeşitli işlerde de çalışan Özyeğin’i günümüzdeki konumuna getiren çalışma hayatı ise okuldan arkadaşı olan Çukurova Holding‘in sahibi Mehmet Emin Karamehmet’ten aldığı bir müdürlük teklifi olmuştur. Çukurova’nın bünyesinde bulunan Pamukbank ve Yapı Kredi Bankaları’nda 1977-87 arasında genel müdürlük yaparken  bankacılık ve finans konusunda çok önemli tecrübeler kazanan Hüsnü Özyeğin; 1987 yılında Finansbank‘ı kurmuş ve nihayet kendi işinin sahibi olmuştur. İşte Türkiye’nin en büyük finans kuruluşlarından olan fakat artık Katarlı bankacılık devi olan QNB Bank’ın elinde bulunan bu Finansbank; Fiba Holding’in kuruluşu olarak kabul edilir. Yani Fiba Holding; 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur.

Fiba Holding hizmetlerini genişletiyor

Türkiye’deki hizmetlerine bir bakıma bankacılık sektörüyle başlayan ve motor gücünü buradan alan Fiba Holding; zamanla diğer sektörlere de yatırım yapma imkanı bulmuş ve bu fırsatı iyi değerlendirmiştir. Öyle ki günümüzde perakende, sigortacılık, pazarlama, enerji, medya, telekomünikasyon, enerji, inşaat, kimya, finans gibi sayısız sektörlerde faaliyet gösteren Fiba Holding; iş gücü ve ekonomi anlamında Türkiye’nin en güçlü imparatorluklarından biridir. Holdingin kurucusu ve sahibi olan Hüsnü Özyeğin de dolayısıyla Türkiye’nin en zengin insanlarından biridir. Hatta 2009 yılı Forbes verilerine göre Türkiye’nin en zengin 1. insanı olma unvanını bile elde etmiştir. Sonradan her ne kadar sıralamada değişiklik olsa da Hüsnü Özyeğin; 2.5 milyar doları aşkın net serveti ile hala Türkiye’nin en zenginlerinden biridir.

Hüsnü Özyeğin

Hüsnü Özyeğin (1944 – )

Fiba Holding’in sahibi kim?

Günümüzde faaliyetleri tam gaz devam etmekte olan Fiba Holding’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı da aynı zamanda kurucusu olan Hüsnü Özyeğin’dir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.