Dünya Gazetesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesi

Evrensel Gazetesi’ni kim kurdu?-Emek evrenseldir

SEKA’yı kimler kurdu?-Türk kağıt endüstrisinin babası

OZ kitabının yazarı kim?-Kansaslı Dorothy

Ferrari’yi Kim Kurdu ?

Otomotiv, Özel Şirketler 9 Mart 2014

Lüks spor arabalar üreten bir otomobil markası olan Ferrari 1929 yılında İtalya’da Alfa Romeo‘nun yarış takımı olarak kurulmuştur. 1929 yılında Enzo Ferrari tarafından kurulan bu büyük şirket ilk otomobilini 1946 yılında üretmiştir.

Ferrari markası kurucusu olan Enzo Ferrari’nin soy isminden gelmektedir. Logosunda İtalyan bayrağı renkleri ve şahlanmış bir at bulunan Ferrari şimdiye kadar ürettiği araçlar ile kalitesini ortaya koymuştur.

Enzo Ferrari’nin maddi sıkıntılar yaşaması ile birlikte Ferrari hisselerinin büyük bir çoğunluğunu Fiat‘a satarak yönetimden çekilmek zorunda kalmıştır. Enzo Ferrari’nin 1988 yılında ölmesi ile birlikte şirket büyük bir atağa çıkar ve bir otomobil devi haline gelir. Ferrari’nin en sıkıntılı günlerinde yaşayan Enzo Ferrari kurucusu olduğu şirketinin yüksek günlerini göremeden vefat eder.

Şirketin şuan 2,967 çalışanı bulunurken geliri de 1.921 euro ya ulaşmış durumda.

Kim Kurdu : Enzo Ferrari

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ali hindioglu 11 Eylül 2018

selamün aleyküm Ferrari ailesi bende bu aile girmek istiyorum ama aileye takılmadan önce bir isteğim var istegimide söylüyorum 2018 model yeni kaza Ferrari istiyorum bu şirket mahsallah çok zengin banada bir zenginliğini yansitirsa saniyede 135 kilo metreye çıkma şansım var eminimde bir Ferrarim olsun isterdm yada olmasa da 3saat aralıksız sürmek isterdim yazan alihindioglu saygılarımla 1995sisli