Bitlis Eren Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Bilimin Parlayan Güneşi

Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

Evmanya(.)com’un kurucusu kim?-Blog yazarlığından e-ticarete uzanan harika bir başarı öyküsü

2000’li yıllar sonrasında e-ticaret; Türkiye’de inanılmaz bir hızla yükselişe geçen ve her sene ticaret hacmindeki payını kat be kat arttıran bir sektördür. Giyimden aksesuara, eletronikten bilgisayar ve telefona, kitaptan 2. el eşyalara kadar o kadar çok ürün e-ticaret alanında müşteriye sunulmuştur ki; dünyaya ayak uydurur bir şekilde Türkiye’de bu sektörün hızlı mı hızlı bir şekilde büyüyeceği aşikardır.

Bu yazımızda kuruluş hikayesinden ve başarılı, istikrarlı yükselişinden de bahsedeceğimiz evmanya da dekorasyon alanında hizmet veren e-ticaret sitelerinden. Ama öyle küçük çaplı butik tarzı bir iş değil bu; 100 milyon TL’den fazla cirosu bulunan, milyonlarca kişilik bir hedef kitleye hitap eden bir web sitesi.. Evmanya(.)com ne zaman kuruldu? Kaç yılında hangi alanda hizmete başladı? Evmanya’nın sahibi kim? İşte sizleri “Vay be; gerçekten isteyince oluyormuş.” dedirtecek bir başarı öyküsü daha…

Evmanya(.)com’u kim kurdu?

Sahip olduğu ciroya ve müşteri kitlesine rağmen evmanya son derece yeni bir web sitesi. Yani hepsiburada ve gittigidiyor gibi kültleşmiş sitelere kıyasla epey taze kana ve sinerjiye sahip.

Bilgiyi merak edenler için hemen kısa bir cümleyle belirtelim: Evmanya(.)com; 2010 yılında Aslı Gökdere tarafından kurulmuştur. Yani 2016 ayının Kasım ayında olmamız itibariyle yakında henüz 7 yaşına girecek olan bir işletmedir. Ayrıca; yazar olarak kişisel bir görüşümü de belirtmek isterim: Kurucusunun bir bayan olması ve neredeyse tek başına bu e-ticaret sitesini kurup büyütmesi bakımından evmanya; özellikle dikkat edilmesi ve örnek alınması gereken bir hizmettir.. Türkiye’de yani..:)

Peki Evmanya’nın kurucusu ve sahibi olan Aslı Gökdere; bu maceraya nasıl sürüklenmiştir? Dekorasyon üzerine bir web sitesi yaratma ve müşterilere ürün pazarlama fikrine nereden kapılmıştır? Şöyle ki; Aslı Gökdere’nin Evmanya’dan önceki kariyeri de internetle ve internet üzerinden insanlara hizmet ulaştırmakla epey alakalıdır. Üniversite eğitimini Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı ve California Üniversitesi Dijital Pazarlama Programı ile tamamlayan Gökdere; pazarlama ağırlıklı eğitim kariyerinin yanı sıra kişisel bir hobi olarak her zaman ev dekorasyonuyla ilgilenmiş, bu alandaki yayınları, şirketleri , hizmetleri sürekli takip etmiştir.

Fakat Evmanya sitesini kurmadan önce Aslı Gökdere; Genpa ve Kariyer(.)net gibi pek çok farklı şirket bünyesinde çalışmış ve buralarda okuduğu bölüm doğrultusunda tecrübe kazanmıştır. Kariyer(.)net tecrübesi ise Gökdere’nin pazarlamaya ek olarak internet pazarlaması, internetten ürün satma, e-ticaret gibi kavramlar konusunda uzmanlaştığı ve pratik tecrübeler kazandığı yıllar olmuştur.

2005-2010 yılları arasında devam eden bu iş kariyeri boyunca Aslı Gökdere; geçimini sağladığı işine ek olarak hobisi olan dekorasyonu da sürekli ilerletmiş; en sonunda bir hayli bilgi edinmesine bağlı olarak ev dekorasyonuyla ilgili blog yazmaya başlayarak bu hobisini başka insanlarla paylaşmaya başlamıştır.

Hobi olarak yazdığı blog; Aslı Gökdere’yi Evmanya(.)com fikrine götürüyor

Bir yandan çalışıp bir yandan blog yazdığı süre boyunca dekorasyonuna dair bütün haberleri, bütün e-ticaret büyümelerini, yurt-içi ve yurt dışı fuarlarını takip etmeye fırsat bulan Gökdere; kazandığı iş tecrübesinin ve hobisinin verdiği güvenle “Ben de bir e-ticaret sitesi kursam ne olur acaba?” diye düşünmüş ve girişimlere başlamıştır.

En başlardaki o baş ağrıtıcı evrak işleri ve formalite süreçlerinden sonra en sonunda muradına eren Gökdere; 2010 yılında Evmanya(.)com’u kurarak insanlara  internet üzerinden dekorasyon ürünleri satmaya başlamıştır.

Tüm bu çabalar esnasında Aslı Gökdere sermayedar ve yatırımcı arayışını da ihmal etmemiş. Hatta 2010 yılında YKM’nin ortaklarından Turgay Ağralı’dan başlangıç sermayesi niteliğinde bir destek almayı da başaran Gökdere; böylece şirketini daha hızlı bir şekilde büyütme fırsatı bularak hızlı bir şekilde hizmetlerine başlamıştır. 2 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde istikrarlı yükselişine devam eden Evmanya; 2012 yılında ise Doğan Online’dan ikinci kez yatırım almayı başarmış ve bu yıl; Evmanya(.)com’un satışları tam 8 kat artmıştır. Evet sevgili okurlar; büyümeyi düşünebiliyor musunuz, tam 8 kat!…

Evmanya(.)com’un sahibi kim?

Günümüzde tüm hızıyla hizmet vermeye ve yıllık 100 milyon TL’yi aşkın cirosuyla dekorasyon ürünleri satışına devam etmekte olan Evmanya; önümüzdeki yıllarda da tozu dumana katacağa ve dekorasyonda e-ticaret konusunda Türkiye’de en iyilerden biri olacağa benzemektedir.

2016 yılı itibariyle Evmanya(.)com’un sahibi aynı zamanda kurucusu olan Aslı Gökdere’dir.

Sitenin resmi sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: www.evmanya.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.