Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı kitabını kim yazdı?-Üçüncü Sanayi Devriminin yazarından

Blizzard Entertaintment’ı kim kurdu?-Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden

Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni kim kurdu?-Güler Yüzlü Bir Üniversite

American Airlines Group’un sahibi kim?-Dünyanın en büyük turizm şirketi

Erikli su kimindir?-Aslanoba’ların organik tutkusu

Erikli su ilk olarak Nihat Aslanoba tarafından kurulmuştur. Aslanoba ailesinin iştiraki olan Erikli markası 1960’ların başında kurulmuş olan bir taze içme suyu temini sağlayan şirkettir. İlk fabrikasını Uludağ eteklerine açan Erikli markasının sahipleri, Erikli’yi, ülkenin en temiz içme suyunu her noktaya ulaştırabilen bir marka haline getirmiştir.

Erikli’nin bu denli büyümesinde baba Nihat Aslanoba’nın yanında oğul Hasan Aslanoba’nında epey katkısı bulunmaktadır. İlk olarak İstanbul Üniveristesi işletme ardından Amerika’da MBA(San Diego’da) yapan Hasan Aslanoba ülkesine döndüğünde babasının kurduğu Erikli firmasında müdür olarak çalışmaya başlamıştır(ilk olarak askerliğini yapar tabiki).

Babasından ufak bir aile şirketi olarak devraldığı Erikli şirketini, arka arkaya Bursa Uludağ’a açtığı fabrikalarla market lideri haline getiren Hasan Bey şirketin geleceğinin ancak küresel devlerle sıkı bağlantılarla mümkün olduğunu görmüştür. Bu sebeple Ağustos 2006’da dünya devi “Nestle” ile ortaklık kurulmasına öncülük etmiştir.

Ardından iyicene şirketin başına geçen ve “CEO” olan Hasan Aslanoba, en yakın yerel su dağıtıcısı rakibini ikiye katlamayı başarabilmiştir.

Hasan Bey yine aynı yılda yani 2006’da bereketli bulduğu taze gıda sektöründe ve organik işlerde yeni girişimlerde bulunmak ve yeni işler kurmak için “Aslanoba Grup”‘u kurdu. Bu amaçla ilk olarak 2008’de “Bostandere Çiftliğini” kurar ve meyve suyu üretimine başlar. 2011’de ise Boğazköy çiftliği ve küçükbaş hayvan ıslahı projelerine ağırlık veren Hasan Aslanoba internet ortamında lojistik arayışında olanlara hızlıca hizmet verebilen “Webnak projesini” başarıyla hayata geçirir. Ayrıca son yıllarda agresif reklamlarda çokca gördüğümüz “tazedirekt” projesinin arlasında da Hasan Aslanoba vardır.

2012’de Erikli yönetiminden elini eteğini çeken Hasan Aslanoba, İnternet girişimciliği alanında gerçekten harikulade projelere imza atmıştır. Aslanoba Grup, yeni yatırımlarını da gelecek vaad eden web-sitelerine yapmaktan çekinmez. Hatta “dijital ekonomi iş modelleri” haricindeki gelecek vaad etmeyen, daha evvelden kapılmış işlere yatırım yapmak yerine; internet sektörüne kaynak ayırmayı uygun görmektedir.

Erikli suyun sahibi kimdir diyenler ve bunu nasıl başardığını merak edenler gözlerini “Aslanoba ailesine ve başarılı iş tarihine” dikmeliler.

Ayrıca Erikli kimindir diye yapılan tartışmalarda bazen duyarsınız “Erikli yabancılara geçti, yahudilere geçti” diye. İşte bu söylentiler Nestle grubuyla yapılan ortaklıktan kaynaklanmaktadır.

Erikli’yi kim kurdu?

Nihat Aslanoba tarafından, Uludağ eteklerindeki kar suyu ve yer altı suyu kaynağının yakınına kurulan fabrika aracılığıyla 1960’da kurulmuştur.

Yorumlar

Yazıya 9 yorum yapılmış.

Ava 3 Temmuz 2015

Erikli nin İsrail markası olduğu yönünde paylaşımlar var. Bu aile de öyle mi. Soyları nereye dayanıyor? Bunu ispatlamaları lazım. Yoksa artık erikli almayacağım.

aaa 4 Ağustos 2015

Babasından ufak bir aile şirketi olarak devraldığı Erikli şirketini, arka arkaya Bursa Uludağ’a açtığı fabrikalarla market lideri haline getiren Hasan Bey şirketin geleceğinin ancak küresel devlerle sıkı bağlantılarla mümkün olduğunu görmüştür. Bu sebeple Ağustos 2006’da dünya devi “Nestle” ile ortaklık kurulmasına öncülük etmiştir. yazıyor zaten yukarıda…

Gokhan yildirim 21 Eylül 2015

Gide gide israil markasiylami ortak oldu baska ortak bulamadimi suan dev bi markaydi artik nesleyle sifira incek bi marka olucak allahin izniyle insanlarin haberi bile yok o su sisesine nesle markasi yok millet nerden bilsin ama ogrendik artik tirmanis suruyor sirmada danonenin unutmayin boykota devam

Goksel 3 Ekim 2015

Erikli israil markasiymissmis ta aile soyunu ispatlicakmista hadi ordan densiz erikli de sana kaldi zaten .. suyun kendi topragindan cikiyor kendi insanim fabrikasini kurmus dagitim ve organizasyon buyumeleri ve alt yapi icin dunya deviyle ortaklik yapmis gurur duyacagin yerde bu ticari zeka ile ovunecegin yerde israilli mi degil mi soyu ne sopu ne ? sanane ulan kerkenez

Ahmet 7 Şubat 2016

Şu anki marketlerin bir cogundan alabileceginiz erikli suyu çeşme suyundan berbat…Eski erikli suyunun tadi ile alakası yok hele bide 1-2 dk dısarida dursun oyle icmeyi deneyin sanki aritilmis su….

Görkem kaplan 14 Şubat 2016

Erikli damacana kullanıyorum başka markayı tercih etmiyorum yanlız gelen sularda tarih sıkıntısı yaşadım ve dış görünüşü tarih edilmiş gibi çizili geliyor biraz dikkat edilirse kullanıcısı olarak bunu istiyorum

Araştırmacı 26 Mart 2016

Yıllardır Erikli kullanırız her hafta şirketimize 15-20 damacan alırız Nestle (İsrail) ile ortak kurup taki o zaman bıraktık verdiğimiz paralar israile mermi olarak gitmesin arkadaşlar !

Adem Çağman 21 Nisan 2016

Nestle zarar etmek için erikli yi almaz. Madem ki kar ediyor kendi topragimizdan çıkan suyun satış kârını ne diye ne idüğü belirsiz bir firmaya bırakır aslanoba. Şu yazıda belirtilen taze meyve suyu (juss) ve damızlık çiftlikleri bursa Mustafakemalpaşa da idi. İki ay önce onları da komple kapatıp tasfiye etti. Sudan para kazanmak… onu da nestle kazansın. Biz ülke olarak böyle mi büyüyeceğiz. Varimizi yogumuzu dış sermaye odaklarına satarak… kârı onlara bırakarak. .. almıyorum. İcmiyorum.

kani çolak 14 Şubat 2017

nestle bir yahudi değil , isviçre firmasıdır.
yinede afrikada yaptıkları çok büyük yanlış.
https://de.wikipedia.org/wiki/Nestl%C3%A9#Unternehmen