Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu kim kurdu?-Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulunu yakından tanıyalım

Meral Akşener kimdir?-Siyasete atılması nasıl olmuştur?

Fenerbahçe Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Türkiye’nin futbol çınarı şimdi de yükseköğretim veriyor

İyi Parti’yi aslında kim kurdu?-Kimlerin sözcülüğünü yapıyor

eBay’in kurucusu kim?-Dünyanın en çok kazanan web sitelerinden

İnternetten alışverişin efsanelerinden olan eBay, başlıkta da söylediğimiz gibi Google, Yahoo, Amazon gibi devlerin ardından dünyanın en çok kazanan web siteleri arasında önlerde bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bugüne kadar pek çok satıcıyı ve alıcıyı bir araya getirerek milyarlarca dolarlık alışverişe vesile olan eBay; 2017 yılı itibariyle kendi değerini de milyarlarca dolar haline getirmeyi başarmıştır.

İnternetten alışverişin ilklerinden olan e-Bay’in hikayesi nasıl başlamıştır? Herkes tarafından adı bilinen e-Bay; kim tarafından, ne zaman nerede kurulmuştur?

e-Bay’i kim kurdu?

Kuruluşu ABD’de gerçekleşse de e-Bay’in kökenleri bir bakıma bulunduğumuz coğrafyaya dayanmaktadır. Şöyle ki; e-Bay 3 Eylül 1995 tarihinde İran asıllı iş adamı Pierre Omidyar tarafından kurulmuştur.

Açık arttırma usülüyle alışverişleri gerçekleştiren e-Bay’in üyelerden elde ettiği tek gelir ilan koyma bedeli ve satışlardan alınan komisyon olmasına rağmen, aradan geçen 22 yılda dünyanın en büyük sermayelerinden birini elde etmeyi başarmıştır.

eBay’in sahibi kim?

Günümüzde hala Pierre Omidyar’ın sahibi olduğu eBay; kendi faaliyet alanını arttırmakla kalmamış, dünya üzerinde pek çok irili ufaklı girişimi de satın alarak internet alışverişinin bir holdingi haline gelmiştir.

eBay’in gerçekleştirdiği satın almalardan biri de Türkiye’de açık arttırma usülü alışveriş yapan en büyük şirketlerden Gittigidiyor‘dur.

Yaptığı satın almalar dışında eBay adına dünya üzerinde Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Birleşik Krallık ve Türkiye’de şubeler bulunmaktadır.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Webtronweb 30 Nisan 2018

ellerine sağlık.

Nurhan Beşer 29 Mayıs 2018

Gitti gidiyor comdan alışveriş yaptım ürün geldi ama satın aldığım ürün değil, gelen ürün hem daha ucuzu hemde işlevi işimize yarayacak olmayanından muhatap bulamıyorum ürünün değişmesi gerek ama sistemde bu da başarılı olmuyor