Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Devlet Kuşu’nu kim yazdı?-Çocuk edebiyatının klasiklerinden

Kitaplar (Kim yazdı?), SANAT 29 Nisan 2017

Eğer çocukluğunuz döneminde bazı romanlar okumak üzere ödev aldıysanız, “Devlet Kuşu” büyük ihtimalle bunların arasındadır. Hem çocuklara uygun uslübü, hem de insanı alıp götüren olay örgüsü sayesinde elinize ilk aldığınızda bitirdiğiniz kitaplardan biri olarak aklınıza kazınmıştır. Konusu da bir o kadar can alıcıdır hani.. Gecekondu mahalleleri, fakirlik, adaletsizlik, vs. vs. Küçük çocuklarımızın taze beynine adaletsizliği, fakirliği en tatlı şekilde aşılamanın yöntemlerinden biri. Yazarın öyle bir üslubu vardır ki; gelecekte geçim kaygısıyla karşı karşıya kalacak olan çocuklar, bu kitaplarla ilk bakış açılarını kazanmışlardır bile: Zenginlere düşman olup arkalarından çeneni yormak yerine, fakirleri sevmesini ve onlar için çabalamayı öğren. İdeallerini gerçekleştirmeye nefretle değil, sevgiyle başla.

Devlet Kuşu’nun yazarı kim?

Böylesi güzel ve efsanevi bir romanın adını bilmeyenimiz yoktur ama yine de cümleyi verelim. Devlet Kuşu; Kemalettin Tuğcu tarafından yazılmış bir romandır. ,

Merak edenler veya hatırlamak isteyenler için şöyle bir açılış kısmını da verelim. Bizlere neyin ne olduğunu hayatın bütün sertliğiyle ama aynı zamanda yumuşak bir şekilde anlatan efsanevi yazarımızı bir kez daha anmış olalım:

Gecekondu mahallesindeki evleri iki odalıydı. Alçak tavanlı, kaba sıvalı, dar birer pencereli olan bu odalardan başka, banyo adını verdikleri bir ayakyolu, içinde iki kişinin dönemediği bir mutfak ve daracık bir koridor vardı.

Bu gecekonduda anası, babası ve ninesiyle yaşayan Cemil yeni açılmış olan ilkokula gidiyordu. Daha altı yaşındayken okula vermişlerdi. Niyetleri okutmak değildi. Daha çok okulda yemek verildiğinden, mahalleden fakir belgesi almış ve onu hiç olmazsa gündüzleri karnını doyursun diye yollamışlardı okula.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.