Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Nerelidir? Kariyeri nasıl şekillenmiştir?

Erzurum Teknik Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Doğu Anadolu’nun teknik üniversitesi

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’yi kim kurdu?-Halkız, haklıyız, yeneceğiz!

Isaac Newton kimdir?-Bilimsel başarıları nelerdir?

Dacia’nın sahibi kim?-Romanya’nın otomobil markasını yakından tanıyın

Otomotiv, Özel Şirketler 20 Ekim 2016

Daha çok orta halli kesime uygun ve ucuz sayılan otomobil modelleriyle tanınan Dacia; kuruluşundan bugüne özellikle gelir standartları Batı Avrupa’ya göre daha düşük olan Doğu Avrupa, Ukrayna ve Türkiye gibi çevre ülkelerde gözde markalardan biri olmuştur. Neden diğer türdeşlerine göre daha ucuzdur? Söylediğimiz gibi; ürünlerinin çoğu orta gelirli sınıf için uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir ve üretilen modellerin malzeme ve kalite standartları da buna göre belirlenmiştir.

Günümüzde ise birazdan inceleyeceğimiz üzere Dacia; aynı gelenekselliğini ve hitap ettiği kesimi korumakla beraber çok daha büyük bir yapının parçası durumundadır. 2000 ve sonrası grafiğine bakıldığı zaman bunun faydaları epey görülmektedir.

Bizler ise yazımızda daha çok Dacia markasının ortaya çıkışından; Romanyalı bu otomotiv şirketini kimlerin ne zaman kurduğundan ve günümüzde sahiplerinin kim olduğundan bahsedeceğiz.

Piteşti Fabrikası'nın 1970 yılından bir görüntüsü

Piteşti Fabrikası’nın 1970 yılından bir görüntüsü

Dacia’yı kim kurdu?

Gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda görüldüğü gibi Dacia; devlet teşviğiyle ve yabancı yatırımcıların katkılarıyla ortaya çıkan bir markadır. Bu doğrultuda sadece kuruluş bilgilerini almak isteyen arkadaşlar için bilgiyi verecek olursak 1966 yılında temelleri atılan Dacia’nın kurucusu; Romanya Devletive Renault‘nun katkılarıdır. Fabrikası Piteşti şehrinde inşa edilmiştir. Markanın ilk ismi ise Uzina de Autoturisme Piteşti (UAP) şeklindedir.

Aslında Dacia markasının kurulduğu günden beri Fransız otomotiv devi Renault ile çok yakından ilişkisi olmuştur. Şöyle ki; Dacia’nın 1968 yılında üretilen ilk modeli olan Dacia 1100, Renault’nun o dönemde ürettiği Renault 8 modelinin tüm parçaları Fransa’dan ithal edilip, Piteşti’deki fabrikada montajlanıp piyasaya sürülen bir kuzenden başka bir şey değildir. Hatta 1969 yılında üretilen Renault 12 modeli bile Dacia 1300 ismiyle aynı şekilde üretilmiş ve satışına başlanmıştır. Dolayısıyla; tıpkı günümüzde olduğu gibi o zamanlarda da Dacia’nın Renault ile çok yakından, hatta kurulduğu zamandan beri alt kuruluşu olacak şekilde bir yakınlığı olmuştur. Sadece resmi olarak bir satın alma değil, parça ihracatı ve teknik yardım şeklinde bir destek mevcuttur o zamanlar.

İlk model Dacia 1100

İlk model Dacia 1100

Dacia nereli?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Dacia; Romanyalı bir otomobil üreticisidir. 1970-2000 yılları arasında aynı şekilde Renault modellerini baz alarak yaptığı üretimler devam etmiş ve istikrarlı bir yükseliş yakalamıştır. Renault modelleri dışında Peugeot 309’u örnek alarak ürettiği Solenza modeli de Romanya’da ve çevre ülkelerde ciddi bir satış rakamı yakalamıştır.

Dacia’nın sahibi kim?

1999 yılında eski zamanlardan beri var olan iletişim artık son raddeye varmış ve Dacia markası Renault tarafından satın alınmıştır. O zamandan beri Dacia; hem kendi markasıyla yerel üretimini sürdürmekte hem de Renault’nun Romanyaki fabrikası görevini görerek Doğu Avrupa ve çevresinde üs vazifesi görmektedir.

Yani 13.000’e yakın çalışanı bulunan Dacia’nın sahibi Renault Group iken; yönetim kurulu başkanı ise Luc-Alexandre Menard’tır.

Luc-Alexandre Menard

Luc-Alexandre Menard

İlk modeli Dacia 1100 olan şirketin günümüzde hala kullanılan modelleri ise şu şekildedir:

  • Dacia Logan (2004)
  • Dacia Sandero (2008)
  • Dacia Sandero Stepway (2009)
  • Dacia Duster (2010)
  • Dacia Lodgy  (2012)
  • Dacia Lodgy Stepway (2014)
  • Dacia Dokker (2012)
  • Dacia Dokker Van (2012)
  • Dacia Dokker Stepway (2014)

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.