Dünya Gazetesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesi

Evrensel Gazetesi’ni kim kurdu?-Emek evrenseldir

SEKA’yı kimler kurdu?-Türk kağıt endüstrisinin babası

OZ kitabının yazarı kim?-Kansaslı Dorothy

Çolakoğlu Grubu kimindir?-Demir çelik sanayiden bankacılığa

1950’lerden öncesinde kurulan Türk holdinglerinden biri olan Çolakoğlu Grubu; rahatlıkla anlaşıldığı gibi ismini kurucusu olan ailenin soyadından almaktadır. Bundan çok çok eski yıllarda, Türkiye’de sanayileşmenin ve endüstrinin gerçek anlamda yeni yeni ilerleme kaydetmeye başladığı zamanlarda çelik üretimi ve haddeleme üzerine iş yapmayı seçen ve ilk yatırımlarını bu alanda genişleten Çolakoğlu; kısa sürede enerji, bankacılık, vs. diğer sektörlerde kurduğu işler ve yaptığı iştirakler ile de varlığını sürekli arttırmış ve günümüze gelindiğinde Türkiye’nin en önemli şirket güçlerinden biri olmuştur.

Çolakoğlu Holding’in kurucusu kimdir?

Her ne kadar biz Çolakoğlu ailesini kurduğu holdingle ve başardığı işlerle tanısak da söz konusu ailenin geçmişi bundan çok daha öncesine gitmektedir. Öyle ki; ailenin Çolakoğlu soyadı, bundan 7 göbek öncesinde Osmanlı Devleti’nde askerlik yapmış olan dedelerinin savaş sırasında bir top mermisi ile kolunun kopması sonucu kendisine takılan lakaptan gelmektedir. Daha sonra devlet bu gaziye Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde geçimini sağlayabileceği bir arsa vermiş ve onu emekli etmiştir. Bundan sonra ise Çolakoğlu ailesinin yönelimi daha çok ticari yöndedir. İrili ufaklı birçok ticaret faaliyetinde bulunan Çolakoğlu ailesinin bireylerinden Mehmet Rüştü Çolakoğlu; 1945 yılında İstanbul’da kurduğu bir çelik ticarethanesi ile Çolakoğlu Holding’in temellerini atmıştır.

Zamanla demir çelik sanayisindeki aktifliğini sürekli arttıran ve yatırımlarına aralık vermeksizin devam eden Çolakoğlu; 1960 yılında İstanbul Sütlüce’de kurduğu haddehane ve 1969’da Dilovası’nda kurduğu Çolakoğlu Metalurji ile bu alandaki hakimiyetini sürekli arttırmış; demir çelik ve metalurji alanındaki gelişmeleri tüm dünyayı baz alarak başarıyla ayak uydurmuştur. Tüm bu başarılı atılımlara imza atan Mehmet Rüştü Çolakoğlu 2000 yılında vefat etmiştir.

Ali Nuri Çolakoğlu

Ali Nuri Çolakoğlu

Çolakoğlu Holding’in patronu kim?

Mehmet Rüştü Çolakoğlu’ndan sonra işlerin başına Ali Nuri Çolakoğlu geçip holdingin istikrarlı büyümesini başarıyla devam ettirse de 2008 yılında intihar etmiş ve hayata gözlerini yummuştur. Demir çelik sanayisinin yanı sıra Türkiye’nin en önemli bankalarından olan TEB gibi girişimleriyle de çalışkanlığını ıspatlayan bu başarılı girişimcinin talihsiz intiharı tüm iş dünyasını derinden sarsmıştır. Onun vefatından sonra tüm işlere kardeşi Hasan Çolakoğlu bakmaya başlamıştır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Bahar Ulusans 26 Temmuz 2018

siz ne biçim banka satın almışsınız bugün eşim Recep az daha bu kart yüzünden hapse giriyordu memurlarınızı alırken bundan sonra ilk önce hepsinden birer sabıka kaydı isteyin birileri onun kullanmadığı hesaptan paralar çekiyor siz farkında olmuyorsunuz eğer bir daha bununla karşılaşırsam sizden bostanlı üç odalı bir ev kadar para tazminat almak zorunda bırakmayın