Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Çaykur Rizespor’un kurucusu kimdir?

Futbol, Takımlar 7 Mayıs 2015

Türk futbolunun bilindik takımlarından olan; yeri gelmiş Süper Lig’de, yeri gelmiş 1. ligte mücadele etmiş olan Rizespor; 19 Mayıs 1953 tarihinde kurulmuştur. Fakat kulübün kökenleri 1953 tarihinden çok çok öncesine kadar uzanmaktadır.

Eldeki net verilere ve herkesçe kabul edilen bilgilere göre konuşacak olursak; Rize’de futbol ve jimnastik alanında gösterilen faaliyetler 1.Dünya Savaşı’ndan hemen sonra kurulan Rize İdman Yurdu ile başlar. Rize İdman Yurdu; sonraki birkaç yıl boyunca futbol ve aletsiz jimnastik alanında hizmet vermiş, Rizeli gençlerin sporla tanışmasında ve bizzat ilgilenmelerinde öncü olmuştur.

Fakat 1923 yılında bir diğer Rize kulübü olan Şark İdman Ocağı’nın kurulmasıyla beraber aynı ilde birbirine rakip iki ekip oluşmuş; bu durum tatlı rekabet ortamı yaratarak Rizede beden eğitimi ve spor kültürünün gelişmesine daha da ivme katmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşuyla beraber daha rahat bir çalışma ortamı bulan kulüplerden Şark İdman Ocağı; 1925’te faaliyetlerini sonlandırmış; Rize İdman Yurdu ise ilerleyen yıllarda Rize Fener Gençlik Kulübü ismiyle hizmete devam etmiştir.

En sonunda ise; Kurtuluş Savaşı’nın 19 Mayıs’ta başlamasına bir gönderme olarak; 19 Mayıs 1953 tarihinde bugünkü Rizespor kurulmuş ve Türk futbol sahnesine çıkmıştır. Kulübün kurucularını ise:

-Manifaturacı Atıf Taviloğlu

-Manifaturacı Yakup Temizel

-Deftardar Yaşar Tümbekçioğlu

-Manifaturacı Muharrem Kürkçü

-Manifaturacı İsmet Bilsel

oluşturmaktadır.

Amatör kümede sürdürdüğü faaliyetlerden sonra 1968 yılında; önceki ismi Rize İdman Yurdu olan Fener Gençlik Kulübü ve Rize Güneşspor, Rizegücü isimli diğer yerel kulüplerle birleşmiş ve 3. ligten mücadelesine devam etmiştir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.