Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Cassina’nın kurucusu kim?-İtalyan mobilya üreticisi

Mobilya ve İtalyan kelimelerinin bir arada görmeye alıştığımız kelimeler olduğu kesin… Öyle ki; birçok yerli mobilya şirketinin bile ürünlerinde İtalyan kalitesinin olmasıyla övündüğünü görebiliriz. Demek ki gerçekten de İtalya; başka ülkelerin başka ürünlerle ön plana çıkması gibi kendini mobilyalarıyla dünyaya kabul ettirmiş bir ülke…

İşte bu yazımızda ele alacağımız mobilya şirketi olan Cassina da; 80 yıllık geçmişiyle İtalya’nın ve kısmen dünyanın en saygın şirketlerinden biridir.

Şimdi de İtalyan modasını başarıyla temsil eden bu kuruluşun geçmişine, aştığı engellere ve geçirdiği değişikliklere değinelim:

Cassina’yı kim kurdu?

Kuzey İtalya’da bulunan Meda şehrinde ilk mobilyalarını üretmeye başlayan Cassina; 1927 yılında Cesare Cassina ve Umberto Cassina tarafından kurulmuştur.  Evet; doğru tahmin ettiniz. Bu ortaklar aynı zamanda kardeş.

Bugünkü resmi adı Cassina S.p.A olarak geçen şirketin o zamanki ismi Amedeo Cassina olarak seçilmiş ve uzunca bir süre bu isimle faaliyet göstermiştir.

1927 ile 40’lı yılların arası olarak kabul edebileceğimiz zaman dilimi boyunca sandalye, koltuk, masa, yatak, kanepe, vs. ürünler ile yerel çapta hatırı sayılı bir başarı kazanmış olsa da 2.Dünya Savaşı İtalya’yı da etkilemiş; buna bağlı olarak Cassina kardeşlerin işleri durma noktasına gelmiştir. Dolayısıyla o zamanki ismiyle Amadeo Cassina firması; 1940’lı yıllarda kötü bir buhran dönemi yaşamıştır. 

Cassina yenileniyor

1950’li yıllara girildiğinde tüm dünya savaştan kalan yaraları sarmaya başlamış; bütün devletler yeniden bir kalkınma sürecine girmişlerdir. Dolayısıyla Cassina için de tekrar kolları sıvama vakti gelmiş ve şirket bir yeniden yapılanma sürecine girmiştir.

Geçmişte Cassina’nın işlerini durma noktasına getiren savaşın yerinde şimdi büyümesini sağlayan zenginleşme ve bayındırlaşma vardır. Şöyle ki; Cassina kardeşler akıllıca bir hamle yaparak lüks oteller, restoranların yanı sıra yatlar ve cruise gemileri içinde mobilya üretmeye başlamıştır. İşte az sayıda ama nitelikli olarak üretilen bu ürünler; Cassina’nın 1970’lere güçlü bir şekilde girmesini sağlamıştır.

1960’lı ve 70’li yıllarda eski hizmetlerinin yanına 1920’lerde yaptığı sandalye, kanepe, koltuk gibi ürünleri de ekleyen Cassina; kısa sürede kendini tüm İtalya’ya ıspatlamış; yediden yetmişe en çok tercih edilen mobilya markalarından biri olmuştur.

Caesar ve Umberto kardeşler

Caesar ve Umberto kardeşler

1980’lerden sonrası ise artık Cassina’nın yurt dışına açılmaya başladığı; İtalya dışında birçok ülkede kaliteli mobilya markası niyetine tercih edilir olduğu dönemdir. 80’li yılların yükselişine hazırlayan başlıca hamleyi belirtmek gerekirse Cassina; 1972 yılında New York’ta yapılan “Italy: the New Domestic Lanscape” adlı serginin ana sponsoru olmuş ve kendisine Amerika pazarında ciddi bir avantaj sağlamıştır.

Cassina’nın sahibi kim?

2016 yılına geldiğimizde dünya çapında faaliyet gösteren ulsulararası bir mobilya şirketi olan Cassina; Poltrona Frau Group adlı bir holdingin çatısı altındadır.

2005 yılında gerçekleşen bu el değiştirme olayından sonra Cassina da holdingleşme kervanına katılmış; önemli bir tekelin bünyesinde daha kaliteli imkanlarla üretim yapmaya başlamıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.