Isaac Newton kimdir?-Bilimsel başarıları nelerdir?

Sanofi’yi kim kurdu?-Dünyanın en büyük 5. ilaç şirketi

Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

CASPER’I KİM KURDU?

Bilim, Özel Şirketler 7 Ocak 2015
Casper'ın kurucusu kim?

Casper kimin?

Bugün dünya devlerinin kıyasıya rekabet ettiği, gelişiminin ve yeniliklerinin her geçen gün katlanarak arttığı bilgisayar ve yan ürünler pazarında sapasağlam ayakta duran bir Türk markası mevcut: Casper..:) “Casper’ı kim kurdu?” ve “Şu an Casper kimin?” gibi konulara geçmeden önce kişisel bir gözlemimi aktarmak isterim: Casper markasını bilmeyenimiz yok elbet. Ama bir Türk markası olduğunu çok az kişi biliyor. Sebebi nedendir bilmem ama isminin yabancı olması, markaların geçmişinin pek araştırılmaması gibi birçok neden olabilir..

Casper’ı kim kurdu?

Kuruluşu itibariyle Casper; üniversite döneminde ve genç yaşlarda yapılan girişimlerin önemini ortaya koyar niteliktedir. Çünkü 1991 yılında kurulan Casper’ın arkasında herhangi bir isim, sermaye, bayiilik desteği yoktu. Yıldız Teknik Üniversite’sinden mezun olan girişimci ruhlu 3 bilgisayar mühendisi; Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Daşkın,  Mecidiyeköy’de yaklaşık 40 metrekarelik küçük bir ofiste bu işe başladı. 1991 yılında yapılan bu girişimin büyümesinde kendi çalışkanlıkları ve zekaları kadar şans faktörü de önemli oldu tabii. Yaşayan bilir; o dönemde bilgisayar denilen şeyi internet kafelerde ancak bulurdunuz..:) Böylesine rüzgarı arkaya almış bir konumdayken yerli bilgisayar markası fikrinin büyümesi de kaçınılmazdı elbette…

Altan Aras Fakılı

Altan Aras Fakılı

İlk adım olarak bilgisayar üretimi hakkında fikir edinmek ve bunu Türkiye’ye uyarlamak amacıyla Çin ve Tayland’a iş seyahatine çıkan üçlü; fikrin uygulanabilirliğini gördükten sonra bizzat sokaklara inerek; kendi üretimlerinin pazarlamasını ve reklamını da kendisi yaptı ve kısa sürede ilk işlerini almayı başardı. İlk yıllarında 200 bilgisayar satmayı başaran grup; daha sonraki yıllarda bu satışlarını katladı ve bugünkü dünya markası konumuna doğru emin adımlarla ilerledi.

Aradan geçen 24 yılda Casper markası hızla büyümeye başlamış; Türkiye’yi aşarak Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üreticilerinden biri haline gelmiştir. 65’ten fazla Casper Store ve 1200’den fazla bayii ve servis noktasıyla Casper; her geçen gün müşterilerine daha iyi müşteri hizmetleri sunmaktadır. Hatta; Mecidiyeköy’deki 40 metrekarelik ofisten sonra 2007’de hizmete giren 34.500 metrekarelik tesisleri ile günde 5.000’den fazla bilgisayar üretim kapasitesine sahip olmuş ve dünya pazarında söz sahibi bir konuma gelmiştir.

Yalçın Yıldırım

Yalçın Yıldırım

Bu büyümesine paralel olarak Casper’ın sahipleri geçmişi de unutmamışlar, gereken vefa borçlarını ödemişlerdir. Yıldız Teknik Üniversitesi’ne “Casper Yazılım Geliştirme Laboratuarı”nı kurarak ve buradaki teknolojiyi sürekli güncel tutarak yeni bilgisayarcıların ve yazılımcıların geliştirilmesine büyük katkı sağlamıştır.

Bugün Casper’ın Sahibi Kim?

Günümüzde Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, Başkan Vekili de Yalçın Yıldırım’dır. Necat Saldanlı ise Yönetim Kurulu Üyesidir. 1991’deki gençlerden Ali İhsan Daşkın; ne yazık ki 1996 yılında vefat etmiş; sonraki 19 yıl boyunca iki ortak yola devam etmiştir.

 

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

Merve 15 Eylül 2015

Helal olsun gerçekten dünyaya rakip ürünleri var.

Hidir yesiltas 20 Ekim 2015

Merhaba.Ben Hollanda da yasiyom.benim meslek telefon islernen ugrasmak.ben bir akil dusundum.ben burda bir telefon dukkani acmak istiyom ve sade casper telefonlarla ugrasacam,ve sizin markayi cok tanitacagiz.benim de sizden yardimlar gerekiyor.sizinle kontakt yapmak istiyom.hayirli isler iyi satislar.Hidir yesiltas

martin eden 20 Ekim 2015

Hıdır Bey; yorumunuzu burada yayınlıyoruz fakat Casper’ın resmi sitesinden iletişime geçmeniz halinde cevap almanız daha kolay olacaktır. Bu sitede sadece markaların kuruluş hikayeleri anlatılmaktadır. Casper markasının resmi sitesi değildir.

BAKİ GÜLER 24 Mayıs 2017

hsdhsd