Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Çalık Holding’in sahibi kimdir?-Başında kimler var?

Türkiye’de komşu ülkelerde enerji, inşaat, telekomünikasyon, tekstil, finans gibi sektörlerde yıllardır faaliyet gösteren en büyük şirket topluluklarından biri olan Çalık Holding; holdingleşme ve kurumsallaşma aşamasına geç yıllarda başlamasına rağmen ticarete hayatına son derece erken yıllarda atılmış ve emek vermiş bir ailenin ürünüdür. Önceleri kurulduğu çevrede faaliyet gösteren orta büyüklükte bir işletme olan Çalık şirketi; Türkiye’de ve komşu ülkelerde değişen şartlar doğrultusunda ortaya çıkan ihtiyaçları başarılı bir şekilde karşılayacak isabetli kararlar almış ve bugün Türkiye’nin en zengin holding imparatorluklarından biri haline gelmiştir.

Çalık Holding’in kurucusu kimdir?

Sayısız çeşitte sektörde faaliyet gösteren bu holdingin kökeni Malatya’ya dayanmaktadır. Malatya’da 1930’lu yıllardan itibaren küçük çapta bir tekstil işletmecisi olarak iş yapmaya başlayan Çalık ailesi; bugün Türkiye’ye ve 17 farklı ülkeye yayılan, binlerce kişinin istihdam edildiği bu yapıyı tekstil sektöründeki tecrübelerine ve bunun getirdiği stratejik kararlara borçludur.

Ailenin yıllardır uğraştığı tekstil sektöründe çağa uygun ve holdingleşmeye müsait yapının temellerini atan kişi olarak kabul edilen Ahmet Çalık; hem tekstilin içinde yetişmiş olması, hem de sahip oldukları bu tecrübeyi uluslararası boyuta taşıyacak vizyona sahip olması sayesinde holdingi kurmuştur. Yani Çalık Holding’in kurucusu Ahmet Çalık’tır.

1958 yılında Malatya’da dünyaya gelen Ahmet Çalık; burada geçirdiği yıllar boyunca tekstil işini ve ticaretini iyice öğrenmiş, aynı zamanda sektöre ilgi duyması sebebiyle baba mesleğini devam ettirebilecek bir duruma ulaşmıştır. Babası Mahmut Çalık‘ın Malatya’da iş yapmasının aksine o İstanbul’a yerleşmiş ve holdingin temellerini burada atmıştır. Çalık Holding’in kurulması yolunda Ahmet Çalık’ın attığı ilk adım; 1981 yılında İstanbul’da kurduğu Ortadoğu Tekstil adlı şirket olmuştur. Yani Ahmet Çalık’ı ilerleyen yıllardan Forbes listesindeki en zengin 14. Türk listesine sokacak olan girişim; ailenin geleneksel mesleği olan tekstil ile başlamıştır.

Ortadoğu Tekstil’in kurulmasıyla beraber Ahmet Çalık için başarılar ardı ardına gelmiştir. Çalışkanlığı ve müşteriye verdiği değer ile kısa sürede işlerini büyüten Çalık; 1997 yılına kadar GAP İnşaat, GAP Pazarlama, GAP Güneydoğu Tekstil ve GAP Elektrik gibi şirketleri de kurarak tekstil dışında kazançlı olabilecek sektörlere yatırım yapmış ve holding statüsünün temellerini atmıştır. Daha sonra tüm bu şirketler tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Çalık Holding 1997 yılında resmen kurulmuştur.

Ahmet Çalık (1958-)

Ahmet Çalık (1958-)

Çalık Holding kimindir?

1997’deki holdinglşemeden sonra kurulan Çalık Enerji, Çalıkbank (günümüzde Aktif Bank), Ciner Grubu’ndan alınan Merkez Medya, Arnavutluk’taki en büyük telekomünikasyon şirketi olan Albletelecom ihalesinin alınması ve Arnavutluk ile Kosova’da irili ufaklı birçok yatırımın yapılması; daha da önemlisi bağımsızlığını kazanır kazanmaz Türkmenistan’da inşaat, enerji gibi sektörlerde adeta Türkiye’deki sermayeyi geçecek derecede temellerin atılması gibi adımlar 2000’li yıllara girilirken Çalık Holding’in Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olacağını göstermiştir.

Günümüzde 20.000’den fazla istihdamı bulunan ve yıllık 250 milyon dolara yakın net karı olan Çalık Holding; aynı zamanda kurucusu olan Ahmet Çalık’ın başkanlığında faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.