Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Cadillac markası kimin?-Asırlık bir lüks hikayesi

Otomotiv, Özel Şirketler 18 Ocak 2016

Son günlerde piyasaya sürdüğü modellerden çok ülkeminzde üretilecek ilk yerli araç projesinin kendisinden alıntı olmasıyla duyduk Cadillac’ı… Evet; özgünlük, orijinallik, yerlilik, vs. kavramları bizler otomotiv ve teknik konulardaki daha yetkili otoritelere bırakalım. Ama herkesin bildiği bir şey var ki; bu marka “Cadillac BLS” modeli ile ilk yerli otomobil üretimimizin ilham kaynağı olmuştur. Şimdi hep beraber Cadillac markasının kuruluşunun ardındaki isimlere ve şirketin tarihsel gelişimine göz atalım:

Soldaki yerli otomobil, sağdaki Cadillac BLS modeli

Soldaki yerli otomobil, sağdaki Cadillac BLS modeli

Cadillac’ın kurucusu kimdir?

Şunu belirtmeliyiz ki bu marka genelde İtalyan olarak bilinir. İtiraf etmeliyim ki halk arasındaki bu bilgi sonucu bir dönem ben de öyle biliyordum. Ama alakası yok sayın okurlar. Cadillac bir ABD firmasıdır. Hatta ABD’nin en eski otomobil üreticilerinden biridir. Geçmişi de epey tanıdık…

Cadillac markası; 1902 yılında, Henry Ford’un yatırımcıları William Murphy ve Lemual Bowen ile mühendis-kurucu Henry. M. Leland tarafından ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde kurulmuştur. Kadroda Henry Ford’un olmamasının sebebi; öncesinde yukarıda saydığım yatırımcı grubuyla yollarını ayırmasıdır. Zaten Cadillac markasının kurulmasına da bu ayrılık vesile olmuştur.

Tarihten günümüze Cadillac

Henry Ford ile anlaşamayan bir grup insanın bir araya gelerek oluşturduğu bu marka; faaliyet göstereceği alanı ağırlık olarak lüks otomobil olarak belirlemiş ve hamlelerini bu doğrultuda yapmıştır.

Cadillac markasının piyasaya sürdüğü ilk modeller; 1902 üretimi Runabout ve Tonneau olmuştur. İki veya dört kişilik farklı versiyonlarla tasarlanan bu mıdeller kısa sürede beğeni toplamış; bunun üzerine Cadillac yetkilileri 1903-04 yıllarında Delivery gibi taşımacılığa yönelik araçların ve ilk limuzinlerinin de tanıtımını yapmışlardır. Yakaladığı bu başarı ile Cadillac tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış; sonuçta da 1909 yılında General Motors tarafından satın alınmıştır.

İlerleyen yıllarda sağladığı gelişimden de kısaca bahsetmek gerekirse Cadillac; 1920-1980 yılları arasında kuruluşunda olduğundan çok daha başarılı modeller üretmiş; hem gerçek hayatta hem de filmlerde Amerika’da gücün, zenginliğin, kodamanlığın simgesi haline gelmiştir. Godfather’da kullanılan Roadster modeli bir yana; Eldorado ve Deville gibi efsaneleşmiş modeller bunlardan sadece birkaçıdır.

Kurucu Henry M. Leland (1834-1932)

Kurucu Henry M. Leland (1834-1932)

Cadillac’ın sahibi kim?

1909’da gerçekleşen satın almadan sonra herhangi bir değişiklik olmamıştır. Cadillac’ın sahibi hala General Motors’tur. Şirketin CEO’su ise John De Nysschen’dir.

Meraklısına bir bilgi olarak Cadillac ismi; Detroit şehrinin temellerini atan Fransız kaşif Sieur de Cadillac’tan gelmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.