Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Birleşik Krallık’ı Kim Kurdu?

Devletler 17 Şubat 2014

birleşik krallık

Tarih boyunca 12 farklı monarşik devlet kuran İngilizler’in günümüzde var olan devletinin tam ismi Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı‘dır. Önceki devlet, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı olmasına karşın, 1922’deki İrlanda’nın bağımsızlığı ile bu ismi almıştır. Britanya kıtasının tamamı ve İrlanda adasının yalnızca kuzey kısımlarını içinde bulundurmaktadır.

Bu isimle ilk yönetici Kraliçe 2. Elizabeth‘tir. Parlementer monarşik devlet düzeni olan ülkede kraliyet ailesinin yanında bir meclis vardır. Hiyerarşik sıralamada kral ya da kraliçenin ardından başbakan gelir. Yasa düzenleyici ve onaylayıcı olarak da Avam ve Lordlar Kamarası bulunmaktadır.

Birleşik Krallık’a bağlı pek çok ada bulunmaktadır. Bu adalardan bazıları Avrupa Birliği üyesiyken bazıları değildir ve kendilerine ait özel kraliyet statüleri vardır. (Man adaları gibi)

63 milyonluk nüfusu olan ülke dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olmasının yanında satın alma gücü olarak en büyük sekizinci ülkedir.

Kim Kurdu: Kraliçe 2. Elizabeth

2. Elizabeth

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Amerika Birleşik Devletleri’ni Kim Kurdu? - Kim Kurdu ? on 28 Şubat 2014
  2. Pingback: Dünyada gelmiş geçmiş en büyük 10 devletin kurucuları kimlerdir? | Kimin, kurucusu ve sahibi kim ? on 21 Kasım 2015