Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

AzSamand’ı kimler kurdu?-Kardeş ülke Azerbaycan’ın yerli otomobil üreticisi

NAZ’ın kuruluşu?-Nahcivan’ın Azerbaycan’ın yerli otomobil markası

PRB’nin kurucusu kim?-Clubman tarzı spor araçlar…:)

BB Erzurumspor kimin?-BB Erzurumspor’u kim kurdu?

Futbol, Takımlar 24 Ekim 2018

Süper Lig’te bir Erzurum takımı görmeyeli ne kadar oldu? Gerçi sanırım Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un başarısı tarihte bir ilk.Yanlışım varsa düzeltin ama BB Erzurum’un Süper Lig’e yükselmesiyle birlikte tarihte ilk kez bir Erzurum kulübü Süper Lig’te mücadele vermektedir.

Süper Lig’te ilk sezonunu olmasına rağmen (2018 ekim ayındayız) Doğu Anadolu’nun parlayan ekibi, Süper Lig’te sonra derece başarılı bir çizgide ilerlemektedir. İşin ilginci ise mavi beyazlı Erzurum ekibinin; Bölgesel Amatör’de başlayan macerasının sadece ve sadece 7-8 yıllık sürede Süper Lig’e kadar çıktığını görüyoruz. Yani mesela diğer kulüpler bir lig atladığı zaman bir süreliğine o lige adapte olur, daha sonra bir üst lige yükselmeye çalışır, vs. vs. Fakat BB Erzurumspor’da yaklaşık 30 senelik bir uyuma evresinden sonra inanılmaz bir grafik görüyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bir diğer Erzurum ekibi olan Erzurumspor ile BB Erzurumspor aynı kulüpler değildir. Erzurumspor; 2015 yılında maddi sıkıntılar nedeniyle TFF tarafından kapatılmıştır.

BB Erzurumspor’u kimler kurdu?-BB Erzurumspor’un kurucuları kim?

Kökenine inecek olursanız BB Erzurumspor’un 40 yıldan fazlasına uzanan bir mazisi mevcuttur. Fakat tabii ki her oluşum gibi aradan geçen on yıllar boyunca değişime adapte olmuş ve çeşitli değişiklikler geçirmiştir. İsmi de buna dahildir. Hemen aktaralım:

1967 yılında Erzurum’da “Gençler Birliği Gençlik Spor Kulübü” adıyla bir kulüp kurulmuştur. O zamanın sıkletlerine göre ve daha amatör olarak mücadele veren bu kulüp faaliyetlerine devam etmiştir. 2005 yılında ise aynı kulüp, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından revize edilmiş, daha güçlü bir hale gelmiş ve ismi de Erzurum Büyükşehir Belediyespor olmuştur. 2014 yılında alınan kararla ise daha modern ve kolay söylenir bir isim olması açısından ismi BB Erzurumspor olarak değiştirilmiştir.

Dolayısıyla BB Erzurumspor; 1967 yılında kurulmuş, 2005 yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmış ve 2014 yılında bugünkü adını almıştır.

BB Erzurumspor’un teknik direktörü kimdir?

Ambleminde ayaklarında futbol topu tutan çift başlı kartalın bulunduğu BB Erzurumspor’un renkleri mavi beyazdır. İç saha maçlarını çizgili mavi-beyaz formayla oynayan ekip, deplasman maçlarını ise düz mavi formayla oynamaktadır.

2018’in ekim ayındayken, dolayısıyla 2018-2019 sezonundayken Süper Lig’teki ilk sezonu olan BB Erzurumspor; iç saha maçlarını 23.700 kapasiteli Kazım Karabekir Stadyumu’nda oynamaktadır.

Günümüz itibariyle BB Erzurumspor’un teknik direktörlük görevini eski futbolcu Mehmet Özdilek yürütürken, başkanlık koltuğunda ise Mevlüt Doğan bulunmaktadır. Mehmet Sekmen ise onursal başkandır. (Yıllar geçtikçe değişebilecek olan bu bilgiler güncellemeye açıktır. Bizim unutmamız halinde lütfen yorumlardan bildirimde bulunmaktan çekinmeyiniz)

Mevlüt Doğan

Süper Lig’te Anadolu’dan bir renk olan BB Erzurumspor’a ve tüm takımlara başarılar dileriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.