Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

BB Erzurumspor kimin?-BB Erzurumspor’u kim kurdu?

Futbol, Takımlar 24 Ekim 2018

Süper Lig’te bir Erzurum takımı görmeyeli ne kadar oldu? 90’lı yıllarda Süper Lig’te mücadele veren Erzurumspor’dan sonra BB Erzurum’un Süper Lig’e yükselmesi, Süper Lig’te Erzurum ili için yeni bir başarılı dönemin başlangıcı olmuştur.

Süper Lig’te ilk sezonunu olmasına rağmen (2018 ekim ayındayız) Doğu Anadolu’nun parlayan ekibi, Süper Lig’te sonra derece başarılı bir çizgide ilerlemektedir. İşin ilginci ise mavi beyazlı Erzurum ekibinin; Bölgesel Amatör’de başlayan macerasının sadece ve sadece 7-8 yıllık sürede Süper Lig’e kadar çıktığını görüyoruz. Yani mesela diğer kulüpler bir lig atladığı zaman bir süreliğine o lige adapte olur, daha sonra bir üst lige yükselmeye çalışır, vs. vs. Fakat BB Erzurumspor’da yaklaşık 30 senelik bir uyuma evresinden sonra inanılmaz bir grafik görüyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bir diğer Erzurum ekibi olan Erzurumspor ile BB Erzurumspor aynı kulüpler değildir. Erzurumspor; 2015 yılında maddi sıkıntılar nedeniyle TFF tarafından kapatılmıştır.

BB Erzurumspor’u kimler kurdu?-BB Erzurumspor’un kurucuları kim?

Kökenine inecek olursanız BB Erzurumspor’un 40 yıldan fazlasına uzanan bir mazisi mevcuttur. Fakat tabii ki her oluşum gibi aradan geçen on yıllar boyunca değişime adapte olmuş ve çeşitli değişiklikler geçirmiştir. İsmi de buna dahildir. Hemen aktaralım:

1967 yılında Erzurum’da “Gençler Birliği Gençlik Spor Kulübü” adıyla bir kulüp kurulmuştur. O zamanın sıkletlerine göre ve daha amatör olarak mücadele veren bu kulüp faaliyetlerine devam etmiştir. 2005 yılında ise aynı kulüp, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından revize edilmiş, daha güçlü bir hale gelmiş ve ismi de Erzurum Büyükşehir Belediyespor olmuştur. 2014 yılında alınan kararla ise daha modern ve kolay söylenir bir isim olması açısından ismi BB Erzurumspor olarak değiştirilmiştir.

Dolayısıyla BB Erzurumspor; 1967 yılında kurulmuş, 2005 yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmış ve 2014 yılında bugünkü adını almıştır.

BB Erzurumspor’un teknik direktörü kimdir?

Ambleminde ayaklarında futbol topu tutan çift başlı kartalın bulunduğu BB Erzurumspor’un renkleri mavi beyazdır. İç saha maçlarını çizgili mavi-beyaz formayla oynayan ekip, deplasman maçlarını ise düz mavi formayla oynamaktadır.

2018’in ekim ayındayken, dolayısıyla 2018-2019 sezonundayken Süper Lig’teki ilk sezonu olan BB Erzurumspor; iç saha maçlarını 23.700 kapasiteli Kazım Karabekir Stadyumu’nda oynamaktadır.

Günümüz itibariyle BB Erzurumspor’un teknik direktörlük görevini eski futbolcu Mehmet Özdilek yürütürken, başkanlık koltuğunda ise Mevlüt Doğan bulunmaktadır. Mehmet Sekmen ise onursal başkandır. (Yıllar geçtikçe değişebilecek olan bu bilgiler güncellemeye açıktır. Bizim unutmamız halinde lütfen yorumlardan bildirimde bulunmaktan çekinmeyiniz)

Mevlüt Doğan

Süper Lig’te Anadolu’dan bir renk olan BB Erzurumspor’a ve tüm takımlara başarılar dileriz.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

Tarık Başçıl 26 Kasım 2018

Erzurumspor adli süperligde mücadele eden bir takım vardi sonra alt liglere düştü

Anadolu taraftar birliği 15 Aralık 2018

Araştırmadan yazı paylaşmışsın. 90larin sonunda 2000 lerin basinda süper ligde Erzurumspor oynuyordu.

Martin Eden 21 Aralık 2018

Değerli okurumuz, uyarınız için teşekkür ederız. Takdir edersiniz ki bunca veri akışı içerisinde bazen gözden kaçan bilgiler olduğu için, sitede yazan bilgiler zaman içerisinde değişebileceği ve güncellenebileceği için insiyatifi biraz da siz okurlarımıza bırakıyoruz. Uyarınız doğrultusunda yazıda düzeltme yapılmıştır. Çok teşekkür ederiz.