Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

AXA’nın Kuruluşu-Yine Fransız Yine Sigorta :)

AXA, merkezi Fransa’nın Paris şehrinde bulunan uluslararası yatırım bankacılığı, sigorta ve finans şirketidir. Bir holding kuruluşu olan AXA, her ne kadar uluslararası bir kuruluş olsa da faaliyet göstermiş olduğu ülkelerin kanun ve yükümlülüklerini baz alarak çalışmaktadır. Şirketin aktif olduğu bölgeler daha çok Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Asya’nın Pasifik kıyılarıdır.

AXA, 1816 yılında Mutuelle de L’assurance contre L’incendie ismiyle kuruldu. 1978 yılında Compagnie Parisienne de Garantie şirketinin satın alınmasıyla beraber Mutuelles Unies ismine geçildi. 1982 yılında Drouot Group ile birleşmesi Mutuelles Unies/Drouot şeklinde isimlerin de birleşmesine sebep oldu. AXA ismi ise ancak 1985 yılında kullanılmaya başlandı.

Diğer şirketlerin aksine AXA adı herhangi bir ifadenin kısa yazımı değildir. Drout Group ile yapılan anlaşmanın ardından şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Claude Bebear yeni ve akılda kalıcı bir isim bulma çalışmalarına başladı. Hatta bunun için bilgisayar yazılımı kullanacak bir danışman şirketle anlaştı ve tek isteğinin dünyanın tüm dillerinde kolaylıkla telaffuz edilebilecek bir ad olması gerektiğini söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda daraltılan seçenekler arasından “Elan” ismi seçildi fakat şirketin Kanadalı yetkililerinin bu kelimenin kendi bölgelerinde kullandıkları dilde geyik anlamına geldiğini belirtmesi üzerine vazgeçildi. Bunun üzerine danışman şirket tarafından ikinci bir seçenek olarak AXA gündeme getirildi ve günümüzde de halen kullanılmaya devam edilen bu isim Bebear tarafından kabul edildi.

Kuruluşundan bu yana değişik ülkelerde faaliyet gösteren farklı şirketleri çatısı altında barındıran AXA Holding’in yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini 2000 yılından beri Henri de Castries yürütmektedir. 2015 yılı verilerine göre dünya çapında yaklaşık olarak 160.000 çalışana sahip olan kuruluşun cirosu ise 80 milyar euro civarındadır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.