Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

AXA’nın Kuruluşu-Yine Fransız Yine Sigorta :)

AXA, merkezi Fransa’nın Paris şehrinde bulunan uluslararası yatırım bankacılığı, sigorta ve finans şirketidir. Bir holding kuruluşu olan AXA, her ne kadar uluslararası bir kuruluş olsa da faaliyet göstermiş olduğu ülkelerin kanun ve yükümlülüklerini baz alarak çalışmaktadır. Şirketin aktif olduğu bölgeler daha çok Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Asya’nın Pasifik kıyılarıdır.

AXA, 1816 yılında Mutuelle de L’assurance contre L’incendie ismiyle kuruldu. 1978 yılında Compagnie Parisienne de Garantie şirketinin satın alınmasıyla beraber Mutuelles Unies ismine geçildi. 1982 yılında Drouot Group ile birleşmesi Mutuelles Unies/Drouot şeklinde isimlerin de birleşmesine sebep oldu. AXA ismi ise ancak 1985 yılında kullanılmaya başlandı.

Diğer şirketlerin aksine AXA adı herhangi bir ifadenin kısa yazımı değildir. Drout Group ile yapılan anlaşmanın ardından şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Claude Bebear yeni ve akılda kalıcı bir isim bulma çalışmalarına başladı. Hatta bunun için bilgisayar yazılımı kullanacak bir danışman şirketle anlaştı ve tek isteğinin dünyanın tüm dillerinde kolaylıkla telaffuz edilebilecek bir ad olması gerektiğini söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda daraltılan seçenekler arasından “Elan” ismi seçildi fakat şirketin Kanadalı yetkililerinin bu kelimenin kendi bölgelerinde kullandıkları dilde geyik anlamına geldiğini belirtmesi üzerine vazgeçildi. Bunun üzerine danışman şirket tarafından ikinci bir seçenek olarak AXA gündeme getirildi ve günümüzde de halen kullanılmaya devam edilen bu isim Bebear tarafından kabul edildi.

Kuruluşundan bu yana değişik ülkelerde faaliyet gösteren farklı şirketleri çatısı altında barındıran AXA Holding’in yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini 2000 yılından beri Henri de Castries yürütmektedir. 2015 yılı verilerine göre dünya çapında yaklaşık olarak 160.000 çalışana sahip olan kuruluşun cirosu ise 80 milyar euro civarındadır.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Mehmet bekmez 19 Mart 2018

2002 yılında bir kaza olmuş maddi hasarlı 16 yıldır tarafıma bilgi verilmeden plakaya hacız ve borç çıkartılmış birde avukata verilmiş hiç bilgim yok 16 yıldır avukatı aradım bir teklif şöyle gibi ifadeler kullanıyor sizin görüşünüz nedir bu duruma