Isaac Newton kimdir?-Bilimsel başarıları nelerdir?

Sanofi’yi kim kurdu?-Dünyanın en büyük 5. ilaç şirketi

Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Atlasglobal kimlerin?-Hayallerin üstünde bir dünya

Özel Şirketler, Ulaşım 29 Nisan 2016

Türkiye’nin en güvenilir havayolu şirketlerinden biri olan Atlasglobal; 2000’li yılların başlarında faaliyetlerine başlamış; kalitesini ve yolcusuna verdiği değeri gayet başarılı bir şekilde ıspatlamıştır.

Atlasglobal ismini kullanınca bir karışıklık olmaması açısından belirtelim; birkaç yıl öncesinden Atlasjet ismiyle hatırladığımız havayolu şirketi, bu şirketin ta kendisidir. Zamanla hizmetlerinin, filosunun ve rotalarının artması üzerine ismi değiştirilmiştir.

Peki özel teşebbüs konusunda Türkiye’nin en iddialılarından olan bu şirketi kimler kurdu? Hangi imkanlarla temelleri atıldı? Filosunu büyütme imkanını nasıl buldu?

Atlasglobal’in kurucusu kim?

Resmi olarak ruhsatlandırılmasını ve hizmete başlamasını esas alacak olursak Atlasglobal; Öger Holding tarafından 2001 yılında Atlasjet ismiyle kurulmuştur.

İlk etapta sadece 2 uçakla çalışmaya ve sermayesini arttırmaya başlayan Atlasglobal’in bu emektarları Boeing B-757-200 tipi uçaklardır. Kurulduğu zaman aldığı ruhsat “İç ve Dış Hatlarda Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” üzerine olan şirket mart ayında kurulduktan sonra Haziran ayında uçuşlarına başlamış ve Türk havayolu şirketleri arasındaki yerini almıştır.

Bu düzenli çalışma kısa sürede meyvelerini vermeye başlamış ve Atlasjet yetkililerinin ilk işi filolarını büyütmek olmuştur. 2001 yılının Eylül ayında 3. uçaklarını alan firma, 2003 yılının Temmuzunda bu sayıyı dörde çıkarmış ve aynı ruhsatla daha büyük faaliyetlere başlamıştır.

Atlasjet tarifeli taşımacılığa geçiyor

2001-03 yılları arasında işlerini düzene koyan ve varlığını yeterli miktarda arttıran Atlasjet firması için artık havayolu ulaşımının farklı kollarına el atmanın vakti gelmiştir. O dönemde şirketin başında bulunan yetkililer tarafından bu alandaki ilk adım 2004 yılının Nisan ayında atılmıştır. Şirketin %50’si ETS Tur‘a satılmış ve yönetim kurulu başkanlığına Murat Ersoy getirilmiştir. Şirketin yapılanmasında köklü değişikliklere gidilmiş ve dünyanın en iyi havayolu şirketleri baz alınarak yenilemeler yapılmıştır. Aynı yılın haziran ayında şirketin ruhsatı “İç ve Dış Hatlarda Tarifeli ve Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” şeklinde genişletilmiş ve iç hatlarda tarifeli seferlere de başlanmıştır.

Bundan sonraki büyüme çalışmalarını da aynı doğrultuda yapan Atlasjet; her geçen yıl yeni rotaları ve yeni uçakları bünyesine eklemiş, daha çok yolcu taşımaya başlamıştır. 2 uçakla başlayan bu ulaşım ağının günümüzdeki sayısı tam 22 uçaktır.

yönetim kurulu başkanı Murat Ersoy

yönetim kurulu başkanı Murat Ersoy

Atlasglobal’in sahibi kim?

20 farklı uçuş noktası bulunan ve bir diğer büyük ulaşım şirketi ETS Tur ile ortak olan Atlasglobal; 2006 yılında hisselerde değişiklik yoluna gitmiştir ve bugünkü ismini almıştır: Şirket hisselerinin tamamı ETS Tur’s satılmıştır.

Dolayısıyla şirketin sahibi ETS Tur’dur. Yönetim kurulu başkanlığını Murat Ersoy’un yaptığı Atlasglobal’in icra kurulu başkanlığını ise Orhan Coşkun yapmaktadır.

 

Yorumlar

Yazıya 7 yorum yapılmış.

Abdulkadir belek 2 Ocak 2017

2016 da isvecden turkiyeye Atlasglobal ile yapilan ucuslardan cok memnun olduklarini söylediler.inisi ve kalkisi ve servisi mukemmelmis.
Bizde biltimizi aldik.hayirlisiylan.

efrahim ayten 9 Ağustos 2017

yolculuk yapanlarin hepsi memnun

Gulizar kurt 31 Ekim 2017

Gordugum yasadagim en berbat firma. Bukadar maduriyet hayatimda gormedim.

Simdiye kadar gordugum en kotu musteri hizmetleri

Fahrettin Karakus 8 Kasım 2017

ilk defa yolculuk yaptim tek kelime ile harikaydi servis ve hizmet.

Adem Dilekoğlu 10 Kasım 2017

Sayın Yetkili,

Yeni yapılan havalimanı için aşagıdaki domain kullanıcı adını satın almıştım,2018 yılında açılacak olan Yeni İstanbul Havalimanı Ülkemize ve tüm milletimize hayırlar getirmesi dileklerimle, http://www.newistanbulairport.org alan adını satmaktayım.eğer ilgilenirseniz iletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinize Arz Ederim,Saygılarımla,
Adem DİLEKOĞLU
0538 400 97 86
info@internationalenglishconsultants.com

Suat Akbaş 17 Kasım 2017

En son şirketiniz Atlas jet adı alındayken yolculuk yapmıştım. Bugüne rakip firmalarınız la uçuş yapıyordum bu haftaki yurt dışı uçuşum da saatinizin gideceğim noktaya uygun olduğu için sizi tercih ettim. Bu kadar farklı ve güzel hizmetiniz beni şaşırttı ve uçuş personelleriniz de müşteri hizmet memnuniyeti için elinden gelenin fazlasıyla yardımcı olduklarını gördüm. Yaptığınız değişikler ve hizmetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum …

Mehmet eke 29 Aralık 2017

28 aralik 2017 tarihinde konya amsterdam yolculugu yaptim hicbir sorun yasamadim ucretsiz yemek ve icecekleri mevcut ucak personeli herzaman aktif hizli ve cok guleryuzlu ayrica ucak pegasususun koy ucaklarindan daha genis