Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Dacon’ı kimler kurdu?-Distribütörlükten kendi otomobilini üretmeye giden bir hikaye

Chamonix NG kimin?-Bu spor araba üreticisinin sahibi kim?

Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

Antalyaspor’u kim kurdu?-Akdeniz’in en iyi spor kulübü

Futbol, Takımlar 13 Nisan 2017

Süper Lig’de uzun yıllardır mücadele veren bir Anadolu kulübü olan Antalyaspor; adından da tahmin edileceği üzere Antalya’da kurulmuştur. Süper Lig’te daha önce yaşadığı düşüşler ve geri çıkışlar sebebiyle adını daha az duymuş olabiliriz ama Antalyaspor, neredeyse Türk futboluyla yaşıt bir kulüptür ve Akdeniz Bölgesi’nde futbolun gelişiminde rolü büyük olmuştur. Futbolda geçirdiği uzun yıllardan sonra artık pek çok spor branşında da takımı bulunan gerçek bir spor kulübüdür.

Antalyaspor kaç yılında kuruldu?

Bu köklü ekibin tarihçesine bakarsak; pek çok amatör kulübün ve şirketin birleşiminden oluşan bir yapı görürüz. Bu bileşenlerin anısı her zaman yaşamıştır fakat tabii ki artık Antalyapor; Antalya ilini sporda temsil eden en büyük kulüptür. Kurulduğu 1966 yılından beri sergilediği istikrarlı tavır bunun geçmişte de geçerli olduğunu ıspatlamaktadır.

Antalyaspor’un kurucusu kim?

Antalyaspor’un kurulması için ilk teşebbüs 5 Haziran 1966’da yapılmıştır. Daha önce amatör kümede mücadele eden kulüpler, TFF’nin sunduğu yeni bir fırsattan yararlanarak daha büyük kulüp kurma adımını atmışlardır. Buna göre Antalyaspor; 1966 yılında, Yenikapı Suspor, İlk Işıkspor ve Ferrokromspor’un birleşmesiyle kurulmuştur. Antalyaspor’da ilk başkanlık görevini de Atilla Konuk üstlenmiştir.

Atilla Konuk

1992 yılında Çimkurspor da Antalyaspor’un bünyesine katılmış ve kulüp hacmi daha da büyümüştür.

Futbol kariyerine 1966-67 sezonunda 2.Lig’ten başlayan Antalyaspor 81-82’den sonra Süper Lig’te inmeli çıkmalı bir başarı göstererek günümüzdeki iddialı imajına kadar gelmiştir.

Antalyaspor’un sahibi kim?

Günümüzde Antalyaspor; Antalyaspor Derneği, Antalyaspor A.Ş. ve Antalyaspor Vakfı olmak üzere üç ortaklı bir yapıya sahiptir. Ortaklar spor branşlarındaki sorumlulukları bölüşerek üstlenmiştir. Başkanlık görevini ise Ali Şafak Öztürk yapmaktadır.

50 yıldan fazla süre futbol branşında boy gösteren Antalyaspor’un branşında boy gösteren Antalyaspor’un 2012 yılından itibaren basketbol, atletizm, Amerikan futbolu, sutopu, judo, bisiklet, yüzme ve triatlon takımları da kurulmuştur.

Kırmızı-beyazlı Antalyaspor futbol takımı, evindeki maçlarını Antalya Arena’da oynamaktadır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.