Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Android’i Kim Kurdu?

Özel Şirketler, Yazılımlar 27 Şubat 2014

Android, 2013 Eylül ayı itibariyle dünya üzerinde 1 milyar cihazda kurulu olan işletim sistemidir. Linux çekirdeği üzerine tasarlanan işletim sistemi temelde akıllı telefon, ya da tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlar için tasarlanmıştır. Yazılım, Android Inc. şirketinde Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kuruldu.

Kurulduğu 2003 yılında henüz piyasada yalnızca Nokia’nın Symbian işletim sistemli telefonları ve Windows Phone‘lar vardı. Android Inc. firmasının ana prensibi dijital kameralar için yazılım üretmekti. 2007’de Apple firması iPhone’u tanıttığı dönemde firma giderek büyüdü. Ancak piyasadaki yeni “akıllı telefon” trendine yetişmeleri kolay olmadı.

Firma 2005 senesinde Google tarafından satın alınmıştı ve arama motoru devinin bir akıllı telefon üreteceği fısıltı olarak dolaşmaktaydı. Ancak iPhone‘un 2007’deki ilk nesli piyasaya çıktığında bu gelişme biraz durakladı. Google ve HTC ortaklığı ile Android teknolojisini birleştiren ilk telefon HTC Dream ise 2008’de satışa çıktı.

Kim Kurdu: Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White 

2008_Google_Developer_Day_in_Japan_-_Andy_Rubin

Andy Rubin

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

muhammed adnan 22 Eylül 2016

çokguzel

Eslem ince 12 Kasım 2017

Net ve kısa bir bilgi verilmemiş, ama yinede güzel