Ulusoy Turizm’in sahibi kim?-Her şey zamanında…

TEİAŞ’ı kimler kurdu?-Türkiye Elektrik İletim Üretim AŞ

Microsoft Studios’u kim kurdu?-Dünyanın yazılım devinden bir de oyun devi…

Japan Post Holdings’i kim kurdu?-Japon devletinin posta ve lojistik servisi..

Anadolu Jet’i kimler kurdu?-THY’nin düşük bütçeli seyahat operasyonu

Özel Şirketler, Ulaşım 22 Nisan 2016

“Uçmayan Kalmasın!” sloganıyla gayet yakın bir tarihte varlık göstermeye başlayan Anadolu Jet; rakiplerine göre sahip olduğu fırsatlar ve avantajlar ile adeta 7’den 70’e herkesi uçmaya davet eden bir havayolu şirketidir.

Neden diye soracak olursanız; 2008 yılında farklı rotalarda çalıştırmaya başladığı 5 uçakla yolcu taşıyan Anadolu Jet şirketinin temel amacı; hava ulşamını bir lüks olmaktan çıkarmak ve daha düşük bütçeli insanları da hava ulaşımına teşvik etmek olmuştur. Şirketin pazardaki bu açığı başarılı bir şekilde kapatması üzerine uçak yolculuklarına olan talep gözle görülür bir şekilde artmış; hava ulaşımı geniş kitlelerce tercih edilir olmuştur.

Peki; merkezi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bulunan Anadolu Jet nasıl kurulmuştur? İşte kısa bir öyküsü:

Anadolu Jet’in kurucusu kim?

Kuruluş yöntemine bakacak olursak Anadolu Jet; diğer özel teşebbüslere göre farklı bir statüye sahiptir. Çünkü Anadolu Jet; tamamen özel sermaye kullanılmadan, THY’nin yapılandırması ve desteği ile kurulmuştur.

Bir Anadolu Jet uçağı

Bir Anadolu Jet uçağı

O zamanki normal sayılan standartlara göre yolculuk düzenlemekte olan THY; havayolunun daha cazip hale gelmesi için böyle özerk bir oluşum kurmuş ve başta bilet fiyatlarının ucuzlatılması olmak üzere birçok avantajla beraber piyasaya sürmüştür. Yani şirketin isminin “Anadolu” olması boşuna değildir.

2008’den sonraki 2-3 yıl içerisinde bu vizyonunun ve isminin başarıyla hakkını veren Anadolu Jet; kısa süre içerisinde Ankara ile çevre iller arasındaki ulaşım ağını kuvvetlendirmiş ve yurt içindeki havayolu kullanımını arttırmıştır. Bu başarısı kısa sürede şirket profiline de yansımıştır. Öyle ki; 5 adet uçakla yolcu taşımaya başlayan Anadolu Jet’in artık 30 uçaktan oluşan bir filosu ve 45 farklı rotası vardır.

Anadolu Jet’in sahibi kim?

Aradan geçen 8 yılda dikkate değer bir büyüme gösteren ve çalışmalarına istikrarlı bir şekilde devam eden Anadolu Jet; Günümüzde hala THY ile ortak konumundadır. Şirketin başındaki isim ise aynı zamanda THY A.O.’nun Bölgesel Uçuşlar Başkanı olan İbrahim Doğan’dır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.