Tabgaçlar’ın kurucusu kim?-Çin’e kan kusturan nam-ı diğer Kuzey Vey Türkleri

Asya Avar Devleti’nin kurucusu kim?-Orta Asya’dan Kore’ye kadar uzanan bir Türk gücü

Ak Hun Devleti’nin kurucusu kimdir?-Afganistan ve Hindistan’da Hun izleri…

Avrupa Hun Devleti’ni kim kurdu?-Hristiyanların merkezi İtalya’yı titreten Türkler!….

AMD’nin Kuruluşu-CPU Tekelinin Sonu

Bilim, Özel Şirketler 27 Mayıs 2015

AMD (Advanced Micro Devices) Amerika, Kaliforniya merkezli, bilgisayar işlemcisi ve benzeri bilgisayar parçaları üreten, dünya çapında pazara sahip yarı iletken teknolojisi şirketidir.

AMD Şirketi, resmen 1 Mayıs 1969 tarihinde elektrik mühendisi Jerry Sanders tarafından kurulmuş ve 1972 yılında halka arz edilmiştir. Sanders kendi şirketini kurmadan önce Fairchild Yarı-iletken Şirketinde pazarlama direktörü olarak görev almış fakat şirketin kendisini ve meslektaşlarını birçok farklı yönde olumsuz etkilemesinden, destek ve imkan yokluğundan dolayı ayrılarak kendi şirketini kurmaya karar vermiştir.

Jerry Sanders’ın Fairchild Şirketi’nden ayrılmasından yaklaşık bir yıl önce, şirkette ilk mikroçipi tasarlayan Robert Noyce bu yolu izlemiş ve yine şirketin bir çalışanı olan Gordon Moore ile kendi şirketlerini kurarak Intel ismini vermişlerdir. Böylece 60’lı yılların sonunda mikroişlemci devlerinin temelleri atılmıştır. Günümüzde AMD, x86 mimarisine sahip mikroişlemcilerde dünya piyasasında Intel’in ardından ikinci sıradadır.

AMD, 2006 yılında ATI firmasını satın almasının ardından grafik işlemciler piyasasını rakibi Nvidia ile birlikte domine etmiştir. Bu bağlamda şirket, dünya çapında mikroişlemci piyasasında ikinci sıradayken, grafik işlemciler piyasasının da en büyük iki isminden biri haline gelmiştir.

AMD kuruluşundan bu yana Intel ile büyük bir rekabet yaşamıştır. Hatta bu rekabet zaman  zaman mahkemelere dahi taşınmıştır. Son olarak 2009 yılı Kasım ayında Intel AMD’ye 1.25 milyar dolar ödeme yapmak  zorunda kalmıştır.

31 Ağustos 2011 tarihinde şirket, Austin, Teksas yerleşkesinde 8.429 GHz’lik işlemci frekansıyla daha önceden Intel’e ait olan dünya rekorunu kırmayı başarmıştır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.