Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

Otomotiv, Özel Şirketler 13 Kasım 2018

İnsanlara bildikleri otomobil markalarını saymalarını söylediğinizde size hep belli başlı bilinen markaları söylerler değil mi? Ford gibi, Renault gibi mesela. Oysa ki dünya üzerinde o kadar çok otomobil markası var ki… Dünyada var olan yüzlerce devletin neredeyse tamamında ufak çaplı yerli üretim yapan irili ufaklı markalar mevcut. Türkiye’deki TOFAŞ bunun en güzel örneklerinden biridir mesela… Diğer ülke ve vatandaşları bilmezler fakat ülkemizde herkes tarafından bilinir.

Brezilyalı bir otomobil markası olan Agrale de, daha çok kamyon ve ağır vasıta üretiminde uzmanlaşmış olan yerel bir markadır. Kökeni denizaşırı bir yatırıma dayansa da uzun yıllardır Brezilyalı insanlar Agrale’yi yerli bir üretici olarak bilmektedir.

Agrale markasını kimler kurdu?-Kökeninde kimler var?

Eski adı AGRISA şeklinde olan Agrale’nin tam adı “AgramTro le S.A.” dır. Agrale’nin kuruluşuna bakmak için 1962 yılına inmemiz gereklidir. 1962 yılında Brezilya’da AGRISA-Burgartz adlı bir otomotiv yatırımının olduğunu görürüz. Bu marka Brezilya’da kamyon, tır ve traktör üretimi yapmıştır. Bungartz adlı Alman markasının Brezilya’daki ortaklarla yaptığı bir yatırımdır.

Dolayısıyla kuruluş bilgilerini şöyle özetleyebiliriz: Agrale; 1962 yılında Alman Bungartz markası tarafından kurulmuştur. O zamanda bu zamana Brezilya2da kırsal kesim için ihtiyacı duyulan araçların üretiminde önemli iş görmüştür.

Agrale kimin?

2018 kasım ayında olduğumuz şu günlerde ise Agrale; Fransisco Stedile Şirketler Grubu’na aittir. 12.000’den fazla çalışanı olan Agrale’nin merkezi Brezilya’nın Caxias do Sul şehrindedir.

Traktör, tır, pikap, motor ve şasi üretimi yapan Agrale’nin günümüzde CEO’luk görevini ise Hugo Zattera üstlenmiştir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.