Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Acıbadem Hastanesi kimin?-Türkiye’nin en büyük özel hastanesi

Yakın dönemde yapılan sıralamaya göre Türkiye’nin en geniş kapsamlı hizmet veren, en çok şubesi bulunan ve en büyük özel hastanesi olarak kabul edilen Acıbadem; her ne kadar bütün bu özellikleriyle Türkiye’de en çok tercih edilen sağlık kuruluşlarından biri olsa da, pahalı olduğu için bir o kadar da fazla eleştirilen alternatiflerden biridir. Fiyatı düşük olsun yüksek olsun; hizmeti kaliteli olsun kalitesiz olsun kesin olan bir şey vardır ki; Acıbadem Holding’in bünyesinde bir hastaneler zinciri olarak faaliyet gösteren bu sağlık kuruluşu, Türkiye’de sağlık sektöründe en çok söz sahibi olan şirketlerden biridir. Bu yazımızda da kısaca Acıbadem Hastanesi’nin kuruluncaya kadar geçirdiği aşamalardan, günümüzdeki gibi zincir haline gelinceye kadar yaşadığı zorluklardan bahsedeceğiz:

Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu kimdir?

Daha önceki yazılarımızdan birinde de ele almıştık. Nedendir bilinmez Türkiye’de özel hastanelerin kurucları, idarecileri, vs. üst makam sahipleri futbolla epey alakalı oluyor. Bunu birazdan biyografisini inceleyeceğimiz Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu Mehmet Ali Aydınlar’da göreceğimiz gibi, başka bir örnek vermemiz gerekirse Medical Park’ın kurucusu Muharrem Usta‘da da görmemiz mümkündür.

Hastane bazında kuruluşuna değinecek olursak Acıbadem Hastanesi; 1991 yılında Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nin açılması vesilesiyle kurulmuştur.Yani günümüzde dev bir hastaneler zinciri olarak hizmet veren bu kuruluşun tohumlarının atıldığı yer hastanenin ilk şubesi olan Kadıköy’dür. Mehmet Ali Aydınlar’ın yoğun emekleri ve çabaları başta olmak üzere Kadıköy Hastanesi’nin tüm çalışanlarının özverili çalışmaları sonucu hastane kısa sürede varlığını duyurmuş ve kazancını arttırmış; bu yoğun çalışmanın ödülü de 1995’te Acıbadem Hastanesi’nin Bağdat Caddesi’nde kurulan 2. şubesi olmuştur. Zamanla açılan yeni şubeler ve tıp merkezleri sonucunda Acıbadem Sağlık Grubu; 18 hastane ve 13 tıp merkezi; 2.500’den fazla doktor ve bir o kadar da hemşire ile hizmet veren bir sağlık imparatorluğuna dönüşmüştür.

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi olan Mehmet Ali Aydınlar‘ın hayatına kısaca değindiğimiz zaman da; Anadolu’da genç yaşta ticarete atılmak vasıtasıyla başlayan ve başarılı girişimlerin yanı sıra TFF başkanlığı gibi spor dünyasında aktif görevlerle de süslenen son derece kaliteli bir kariyer görürüz. 1956 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Ali Aydınlar; meslek hayatına aslında muhasebeci olarak başlamıştır. 12 yıllık muhasebeci geçmişinden sonra Kadıköy’de binbir güçlükle kendi işini kurmaya karar vererek Acıbadem Hastanesi’nin ilk şubesinin temellerini atmış ve sonrasında az önce anlattığımız yayılma hikayesinin gerçekleşmesine vesile olmuştur. 2011-12 döneminde TFF Başkanlığı da yapmış bulunan iş adamı Mehmet Ali Aydınlar’ın; Acıbadem Holding çatısı altında sağlığın yanı sıra eğitim sektöründe de birçok girişimi bulunmaktadır. Ayrıca; gerek İstanbul’da gerekse memleketi Malatya’da yaptığı birçok hayır işi, kendisini ön plana çıkaran en önemli unsurlar olmuştur.

Mehmet Ali Aydınlar

Mehmet Ali Aydınlar (1956-)

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi kim?

Aradan geçen 25 yıllık süreye rağmen Acıbadem Hastanesi’nin yönetiminde bir değişiklik olmayıp idaresini aynı zamanda kurucusu olan Mehmet Ali Aydınlar yürütse de pay sahipleri bazı değişikliklere uğramıştır. Kurulduğu dönem yine Mehmet Ali Aydınlar’a ait olan hisselerin bir bölümü 2000 yılında İMKB’de halka arz edilirken; 2011 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’nun önemli bir payı ise Singapur merkezli bir sağlık grubu olan Integrated Healthcare Holdings’e satılmıştır.

Liste halinde sıralayacak olursak Acıbadem Sağlık Grubu’nun bünyesinde bileşen olarak bulunan şirketler şu şekildedir:

-Acıbadem Labmed

-Acıbadem Proje Yönetimi

-Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri

-Acıbadem Teknoloji

-Acıbadem Sigorta

-A Plus

-Acıbadem Labvital

-Telepati

-Acıbadem Labcell

Yorumlar

Yazıya 6 yorum yapılmış.

Nerih duyar 8 Ağustos 2017

Sayın Mehmet Ali bey, Ülkemize yaptığı nız sağlık konusunda daki katkılarınıza, sonsuz teşekkürler. Ben, eşim ve kızım İstanbul un keşmekeşinden kaçıp Fethiye ye yerleştik, fakat

gördükki burafa bulunan hastaneler maalesef yeter li değil, Acıbadem gibi kaliteli bir hastaneye, işinin ehli doktorlara şiddet le ihtiyaç var, bu konuyu dikkate alarak ilgilenirseniz çok mutlu olurum, eminim Fethiye lilerde çok mutlu olurlar, ilgi ize çok teşekkür ederim.

Muharrem Yıldırım 19 Ocak 2018

Merhaba değerli abimiz ve hemserim bende bi malatyalı olarak sivasta yaşıyorum burada acıbadem hastanesine şiddetle ihtiyaç var lütfen medicanadan kurtarın bizleri saygilar sunarım….

Mehmet can 2 Mart 2018

Ülkemizde verdiğiniz sağlık hizmetleri için teşekkür ederim öncelikle. Yalnız herşey paramı eşim kifoskolyoz. Doktor doktor gezdik.doktorlar artık tamamen ticarete dökmüşler işlerini 150. 200 bin TL istendi ameliyat için parası olan olsun olmayan olsunmu. Bu cinayet degilmi Allah’ım görüyorsun sen bunu şikayetçiyim bunlardan

Berat Kılıç 19 Temmuz 2018

Babam sgk ‘lı…Bodrum Acıbadem de sadece 2 gece yattık…ödediğimiz 1350 ₺…bizden alınan bu…evet tertemiz ortam…her şey güzel…ama çok pahalı…keşke herkes faydanabilse…ancak bu fiyatlar ile biraz zor

Özlem Kilicaslan 30 Temmuz 2018

Merhaba, 2016 yılında hastalandım ve acile kaldırıldım herşeyden memnun kaldım ama malesef hemşireler çok genç bana süslü Barbie Bebek gibi geldiler ve tecrübesi yaştan dolaysa az olan.
2 gün yattım ve çıktıktan sonra bu durumu insanlarla konuştum ve paylaştım onların görüşünde ayni çünkü insanlar hasta orda bebek görmek istemiyorlar yanı tecrübeli hemşire veya eleman görmek istiyorlar.
Teşekkür ederim

Halil Akpınar 6 Ekim 2018

Eskişehir acıbadem hastanesi bünyesinde çalışan doktorlara ve personeline sonsuz teşekkürler ederim gerçekten hepsi kaliteli insanlar benim hayatımı kurtardılar.